جهت بزرگنمایی عکس کلیک نمایید
 
شماره 125
آخرین شماره ها
نشریات دیگر

سرمقاله


صدای ماندگار پیروزی

حسین جمالی‌فر

برخلاف نظر خیلی از آدم‌ها و خصوصاً اطرافیان و همکارانم، هنوز هم ‌فکر می‌کنم صدا ماندگارتر از تصویر است. معتقدم صدا برخلاف تصویر تکرار نمی‌شود، کهنه نمی‌شود و همیشه حس و حال تازه‌ای دارد؛ یعنی هر وقت که REPLY می‌کنی، انگار یک‌چیز جدید و تازه‌ای را در آن کشف می‌کنی! تصویر اما این خاصیت را ندارد. با هر بار تکرار، علاقه‌ی آدم به کشف چیزهای جدید کم‌رنگ‌تر می‌شود. به‌مرور سوژه‌ی متحرک یا ثابت برایت یک عنصر همیشگی و در پس قاب گم می‌شود.

اما صدا، امکان بازسازی صحنه را می‌دهد؛ مثل یک گزارش رادیویی فوتبال. باید خودت را در زمین یا روی سکوها تصور کنی و مثل یک بازیکن متبحر، صدا را بشنوی و تصویر بازی را برای خود بسازی؛ لذت تصویرسازی!

فکر کنید برگشته‌ایم به 32 سال قبل. ساعت سه بعدازظهر. پشت یک چراغ‌قرمز طولانی، آن هم در روزهای ابتدایی خرداد که هوا تمرین تابستان می‌کند. از بی‌حوصلگی پیچ رادیو را باز می‌کنی. صدای مارش نظامی بلند می‌شود. چشم‌هایت حتی حس نگاه کردن به چراغ‌قرمز را ندارد؛ اما گوش‌هایت تیز می‌شود.

«شنوندگان عزیز! توجه فرمایید: خرمشهر، شهر خون و حماسه آزاد شد.»

در ثانیه‌های اول عکس‌العملی نداری؛ اما بعد از چند ثانیه انگار تکانی می‌خوری! چشم‌هایت باز می‌شود و بدنت آماده‌ی اولین عکس‌العمل می‌گردد. صدا تو را یک‌راست می‌برد وسط عملیات بیت‌المقدس. پشت دروازه‌های خرمشهر. اسلحه دستت می‌دهد و می‌شوی یکی از هزاران نیرویی که برای بازپس‌گیری خرمشهر می‌جنگند.

صدای توپ، خمپاره، رگبار و حتی بی‌سیم فرماندهان در گوشت می‌پیچد.

«علی علی، محسن... حاجی ما تو مسجد جامع هستیم! بچه‌ها آماده‌ی اقامه‌ی نماز عشق می‌شن... کار تمومه حاجی‌جان!...»

لباس‌های خاکی‌ات را می‌تکانی. زخمی هم نشده‌ای؛ اما خون هم‌رزمان، لباست را گل‌گون کرده. هنوز هیچ تصویری از مسجد جامع و اهتزاز پرچم پیروزی نداری؛ اما تو تصویر پیروزی را به شکلی که می‌خواهی در ذهن خودت ساخته‌ای. نشانه‌اش همین است که بی‌خیال‌چراغ‌قرمز می‌شوی. ماشین را رها می‌کنی و به خیل مردمی می‌پیوندی که بهت‌زده و ناباورانه خبر فتح خرمشهر را که از رادیو شنیده‌اند، هم‌گام با آن‌ها که در خط مقدم بودند، به جشن ملی بدل کرده‌اند.

 

 

فهرست عناوین
فونت درشتر
فونت ریزتر
نسخه متنی
نسخه چاپی
ارسال به دوستان