جهت بزرگنمایی عکس کلیک نمایید
 
شماره 124
آخرین شماره ها
نشریات دیگر

اسلام در دوربین غرب


لئو تولستوی درباره‌ی اسلام می‌گوید...

عصمت شهبازی

 

«لئونیکلایویچ تولستوی» نویسنده و فعال سیاسی و اجتماعی روس است. وی سال ۱۸۲۸، در یاسنایا پالیانا به دنیا آمد و در سال ۱۹۱۰ درگذشت و در زادگاه خویش به خاک سپرده شد.

تولستوی، یکی از مشهورترین نویسندگان و بزرگ‌ترین شخصیت‌های تاریخ روس‌هاست.‌ رمان‌های «‌جنگ و صلح» ‌و «آنا کارنینا» جایگاه او را در بالاترین رده‌ی ادبیات داستانی جهان تثبیت کرده‌اند. تولستوی به‌حدی در کشورش مشهور و محبوب است که اخیراً سکه‌ی طلای یادبودی به‌ احترام وی ضرب شده است. تولستوی به‌رغم شهرت و محبوبیتی که با انتشار آثارش کسب کرد، زندگی خود را به‌شدت تغییر داد و به ساده زیستن روی آورد.

او درباره‌ی اسلام می‌گوید: «در‌باره‌ی این‌که دین اسلام و تعلیمات محمدی در مقابل مسیحیت بسیار باارزش‌تر و دارای مقامی والاتر است و خصوصیات بیش‌تری دارد و این‌که فرزندان شما در راه این تفکر آسمانی خدمت می‌کنند، با تمام قلبم با آن‌ها هم‌فکر بوده و به آن‌ها تبریک می‌گویم.

هم‌اینک کسی این سطور را برای شما می‌نویسد که یک مسیحی است و با این‌که به تعلیمات مسیحیت سال‌های بسیار عادت کرده‌ام، باید بگویم که دین اسلام و تعلیمات محمدی، با تمام خصوصیاتش و آن‌چنان که در ظاهر دیده می‌شود، بسیار بسیار از مسیحیت کامل‌تر و باارزش‌تر است. حداقل خصوصیات ظاهری دین اسلام با مسیحیت اصلاً قابل قیاس نیست. اگر بر فرض مثال برای هر انسانی این امکان وجود داشت که در میان دو دین اسلام و مسیحیت یکی را برگزیند و خدای خود را با آن دین پرستش نماید، باید ابتدا فکر می‌کردیم که پرستش کلیسا، ایمان به حضرت مریم و پرستش او، پرستش غیر‌خدا و ایمان به خداوند همه با هم امکان ندارد و این چندگانی در پرستش مخالف دین توحیدی است. در صورتی که در مقابل آن، دین اسلام وجود دارد که در آن تنها پرستش خداست و بس؛ همین دلیل است که دین اسلام را از مسیحیت برتر می‌کند و هر انسانی که عقل سلیم و هوش نیکو دارد، در این انتخاب حتماً باید اسلام را برگزیند، نه دین دیگری را.

برای فرد فرد آدم‌ها که در دنیا زندگی می‌کنند، دین وظیفه‌ای دارد و با آن شعور دینی است که انسان‌ها رشد بیش‌تری می‌کنند و مانند هر آن‌چه در زندگی می‌بینیم، آدم‌ها نیز باید بلوغ خود را مدیون دین بدانند.

در رأس دین اسلام، حضرت محمدj وجود دارد که در تعلیمات خود، اساس تمام ادیان مقدس را دارد و با خیلی از حقایق دین مسیحیت نیز هم‌گام و نزدیک است؛ زیرا پایه‌ی ادیان الهی خداست. تعالیم ادیان نیز برای تشویق انسان‌ها در ایمان به خداست؛ بنابر‌این، آن‌چه این تبلیغ و وظیفه را بهتر انجام می‌دهد، احترام بیش‌تری خواهد داشت و آن دین اسلام است.

مرا ببخشید که این‌چنین مفصل و طولانی می‌نویسم، دلیل آن است که شما عقاید مرا دانسته و آن‌ها را به پسران خود منتقل کرده و آن‌ها را در مسیر تعالی راهبر باشید. ماهیت اصلی دین حقایق است؛ حقایقی که بر تاریکی‌ها پرتو افکنده و زیباترین کاری که انسان‌ها می‌توانند انجام دهند، ایمان به این حقایق و در کل به دین است. اگر فرزندان شما وظایف خویش را همانند وظیفه‌ای انسانی و خانوادگی انجام دهند، زندگی پر از آرامش و نیکویی می‌شود.

این‌جانب نمی‌دانم که فرزندان شما دانش و دانستنی‌های مربوط به ادیان، به‌ویژه اسلام را تا حدی می‌دانند، یا اصلاً اطلاعی از آن ندارند. جواب این پرسش هرچه باشد، فرقی نمی‌کند؛ زیرا کتاب‌ها و منابعی هست که به فرزندان شما در هر چه بهتر شناخت ادیان، خصوصاً اسلام یاری خواهد رساند.»

فهرست عناوین
فونت درشتر
فونت ریزتر
نسخه متنی
نسخه چاپی
ارسال به دوستان