جهت بزرگنمایی عکس کلیک نمایید
 
شماره 124
آخرین شماره ها
نشریات دیگر

آیت‌الله مظاهری کیست؟


فهیمه بابایی

«حضرت آیت‌الله حسین مظاهری»، در سال 1312 شمسی در «تیران»، یکی از شهرستان‌های استان اصفهان و در خانواده‌ای مذهبی و روحانی پا به عرصه‌ی وجود نهاد. او با نیمه‌کاره رها کردن تحصیلات دبیرستان در سال 1326 شمسی برای تحصیل علوم دینی، وارد حوزه‌ی علمیه‌ی اصفهان شد. در دوره‌ای که وی به تحصیلات حوزوی روی آورده بود، حوزه‌ی اصفهان اگرچه درخششِ پیشین را نداشت، هم‌چنان از استادان بزرگ و حوزه‌های بحث و درس خالی نبود. وی دروس دور‌ی ادبیات و نیز بخشی از دور‌ی سطح را در اصفهان، نزد استادان بزرگ آن‌جا فراگرفته و در سال 1330 شمسی، برای تکمیل تحصیلات و بهره‌مندی از محضر استادان حوزه‌ی علمیه‌ی قم، به این حوزه‌ پای نهاد و پس از پایان تحصیلات سطح عالیه، در درس خارج فقه و اصول اعاظم حوزه‌ی علمیه‌ی قم شرکت جست و در کنارِ آن به فراگیری دروس فلسفه، تفسیر و کلام پرداخت؛ هم‌چنین او در این سال‌ها، دروسِ فراگرفته را تدریس می‌کرد.

تحصیل

آیت‌‌الله مظاهری، با ورود به حوزه‌ی علمیه‌ی اصفهان، دروس ادبیات عرب را خدمت دو عالم ادیب: حاج‌آقا‌جمال خوانساری و حاج‌آقا‌ احمد مقدس فراگرفت؛ دروس فقه و اصول سطح را نزد حضرات آیات: خادمی، فیاض، طیب، ادیب و مدرّس و منظومه‌ (منطق و حکمت) را در محضر حاج‌شیخ محمود مفید آموخت. با ورود به حوزه‌ی علمیه‌ی قم، مکاسب و کفایة‌‌الاصول را نزد: شیخ‌عبدالجواد جبل‌عاملی، آیت‌الله مرعشی‌نجفی، آیت‌الله مجاهدی، شیخ‌مرتضی حائری و سید‌محمدباقر سلطانی خواند؛ آن‌گاه بیش از هشت سال در دروس خارج فقه حضرت آیت‌الله بروجردی و ده سال در دروس خارج فقه و اصول امام خمینیq و بیش از دوازده سال در دروس خارج فقه و اصول آیت‌الله محقق داماد حاضر شد. اسفار ملاصدرا، شفای بوعلی‌سینا و دروس تفسیری و اعتقادی را نیز، نزد علامه طباطبایی فراگرفت.

خدمات

آیت‌‌الله مظاهری، در سال‌های زندگی پر‌برکتِ خود، خدمات فراوانی انجام دادند. از جمله‌ی خدمات ایشان، اهتمام ویژه به «درس اخلاق» و پرورش روحیه‌ی معنویِ فضلا و طلاب جوان بود. ایشان پیش از انقلاب با اصرار و استقبال طلاب، درس اخلاق خود را ابتدا در مدرسه‌ی فیضیه‌ی قم آغاز کردند و امروز متجاوز از 45 سال است که این دروس به‌طور مداوم تشکیل می‌شود (البته اکنون این درس در اصفهان است).

ایشان در امر سامان دادن به حوزه‌های علمیه نیز در پیش و پس از انقلاب، خدمات شایانی داشته‌اند؛ از جمله، پیش از انقلاب، با بزرگانی چون آیت‌‌الله مصباح یزدی و آیت‌‌الله سیدمحسن خرازی در تنظیم و تدوین برنامه‌های علمی و آموزشی «مؤسسه‌ی در راه حق» شرکت جستند که برکات بسیاری را همراه داشت.

در سال 1374 شمسی نیز، با هجرت ایشان از حوزه‌ی علمیه‌ی قم به شهر اصفهان (که به درخواست مقام معظم رهبری صورت گرفت)، حوزه‌ی علمیه‌ی اصفهان استقلال یافت. در دوره‌ی حضور ایشان در اصفهان و ریاست‌شان بر حوزه‌ی علمیه‌ی این شهر نیز، خدمات فراوانی شده که از جمله می‌توان به تأسیس «مرکز مدیریت حوزه‌ی علمیه‌ی اصفهان»، «مرکز آموزش‌های تخصصی حوزه‌ی علمیه‌ی اصفهان»، «مرکز مشاوره‌ی حوزه‌ی علمیه‌ی اصفهان» و... اشاره کرد.

تدریس

آیت‌الله مظاهری، سالیان بسیاری در حوزه‌های علمیه علاوه بر دروس اخلاق، به تدریس دروس مختلف فقهی، اصولی، فلسفی، اقتصادی و... پرداختند. ایشان چندین بار، شرح منظومه، نهایة‌الحکمه و بخش‌هایی از اسفار اربعه (همگی در علوم عقلی) را تدریس کرده و از سال 1356 تاکنون، به تدریس دروس خارج فقه و اصول اشتغال دارند. ایشان در این سال‌ها، بسیاری از ابواب فقهی همانند: طهارت، صلات، صوم، خمس، زکات، حج، امر به معروف و نهی از منکر، بیع، اجاره، مضاربه، شرکت، ضمان، حواله، کفالت، قرض، حدود و دیات، ولایت فقیه و... و هم‌چنین بیش از پنج دوره‌ی کامل، مباحث علم اصول فقه و یک دوره مبحث قواعد فقهیه را در حوزه‌ی علمیه‌ی قم و اصفهان تدریس کردند.

آثار

آیت‌الله مظاهری در ضمنِ تدریس، از تألیف و پژوهش نیز غافل نبوده و کتاب‌های فراوانی را به میراث مکتوب شیعه افزودند. برخی آثار ایشان عبارت‌اند از: معارف اسلام در سوره‌ی یس، معاد در قرآن، الثقات الأخیار من رواة الأخبار، الحاشیة علی العروة الوثقی، توضیح المسائل (احکام، اخلاق، عقائد)، فقه الولایة و الحکومة الاسلامیه (3 جلد)، مناسک حج، عصاره‌ی دین، عوائد الاصول الصّغیر، الیوم الآخر، برنامه‌ی زندگی، اسلام: آیین رستگاری (شرح اصول و فروع دین اسلام)، اسرار حج، شرح و تفسیر دعای کمیل (3 جلد)، شرح و تفسیر دعای سحر (2 جلد)، شرح و تفسیر مناجات شعبانیه (2 جلد)، الحکومة الاسلامیة فی احادیث الشیعة الامامیة، مقایسه بین سیستم‌های اقتصادی (3 جلد)، زندگانی چهارده معصوم، تجلّی حق (نگرشی اخلاقی بر فضایل و سیره‌ی پیامبر اکرمj)، مظهر حق (نگرشی اخلاقی بر فضایل و سیره‌ی امیرالمؤمنینm و...

بعضی کتاب‌های اخلاقیِ آیت‌الله مظاهری نیز عبارت‌اند از: دراسات فی الاخلاق و شئون الحکمة العملیة، عوامل کنترل غرایز در زندگی انسان، جهاد با نفس (4 جلد)، فرماندهی در اسلام، اخلاق در خانه، فضایل و رذایل اخلاقی، تربیت فرزند در اسلام، جبهه و جهاد اکبر، خانواده در اسلام، به سوی حق، ویژگی‌های معلّم خوب، در ساحل سپیده‌ی اخلاص، اخلاق و خودسازی، آفتاب پرهیزکاری، اخلاق و جوان (2 جلد)، اخلاق در اداره، کاوشی نو در اخلاق اسلامی (2 جلد)، اخلاق و خودسازی در مکتب اهل‌بیتU، حدیث اهل نظر، اخلاق در توحید، حریم‌های اخلاق در آیینه‌ی احکام، رازِ عروج، اخلاق فرماندهی، اعتکاف، سلوک منتظران، روزه: سلوک پرهیزکاران، راه‌کارهای عملی درمان وسواس، حج: سلوک خداجویان، مشق اخلاق، نماز: نجوای مؤمنان، دانش اخلاق اسلامی(4 جلد)، محدوده‌ی پرواز انسان، معاد: سرنوشت جاودانه‌ی انسان، صبر: کیمیای سعادت انسان، سیمای زن در اسلام و...

فهرست عناوین
فونت درشتر
فونت ریزتر
نسخه متنی
نسخه چاپی
ارسال به دوستان