جهت بزرگنمایی عکس کلیک نمایید
 
شماره 124
آخرین شماره ها
نشریات دیگر

تازه‌ها


سیدحسن حسینی

 

88 دانشمند برجسته‌ی جهان، ایرانی هستند

رضا ملک‌زاده، معاون تحقیقات و پژوهش وزارت بهداشت گفت: «در میان کل رشته‌های موجود در جهان، حدود شش‌هزار دانشمند برتر وجود دارد که 88 نفر از آن‌ها ایرانی هستند و در این میان نیز، 18 دانشمند مربوط به گروه علوم پزشکی هستند؛ اما جای تأسف است که بخش زیادی از دانشمندان برتر جهان، ایرانی‌هایی هستند که در کشورهای دیگر زندگی می‌کنند! مشکل این‌جاست که نتوانستیم افراد برجسته‌ی علمی را حفظ کنیم و این نشان از نبود زیرساخت‌های پژوهشی در کشور است. در مجموعه‌ی نظام ارزش‌یابی و سنجش، باید تغییرهایی انجام شود. نباید تعداد مقاله‌ها باعث بالارفتن رتبه‌ی پژوهشی شود. این نگاه اشتباه نیز، باعث بروز مشکل شده است.

ایران در چندین سال گذشته، در تولید علم، 30 درصد از سهم منطقه و یک‌ونیم درصد از سهم جهان را به خود اختصاص داده است. اکثر چالش‌های بخش پژوهش، بین‌المللی است که یکی از مهم‌ترین آن‌ها، تحقیق‌های غیرکاربردی است. در گذشته، تعداد زیادِ مقاله‌ها، مناسب بود؛ اما امروز باید اگر مقاله‌های غیرکاربردی ارائه شود، جریمه‌ای برای آن در نظر گرفت و حتی مقالات تکراری نیز باید جریمه داشته باشد.

منبع: مهر

پایتخت سرانه‌های پایین

تهران اگرچه در واژه‌های شهری، یک ابرشهر است، وقتی پای سرانه‌ها به ‌میان می‌آید، از یک کلان‌شهر، فقط شهرش باقی می‌ماند و کلان بودنش کنار می‌رود. می‌توان گفت که تهران با  همه‌ی آن‌چه در ظاهر از یک شهر بزرگ نشان می‌دهد، در باطن، نیازهای شهروندانش را - از آموزش گرفته تا پارکینگ، فضای سبز، ورزش و مسکن- آن‌طور که وسعت و جمعیتش می‌طلبد، تأمین نمی‌کند.

درحال‌حاضر، سرانه‌ی فضای سبز هر شهروند تهرانی، 5/15 مترمربع است که با استانداردها حدود ده متر فاصله دارد؛ اما همین متراژها هم، از منطقه‌ای به منطقه‌ی دیگر متفاوت است و شما نمی‌توانید شکل مشابهی از فضای سبز را در همه‌ی سطح شهر مشاهده کنید.

جالب این‌که مناطق تهران بسته به تراکم و قیمتی که دارند، در تأمین فضای سبز شکل معکوسی طی می‌کنند؛ برای مثال، منطقه‌ی 22 با توجه به وسعت زیاد و جمعیت کم، از نظر سرانه‌ی فضای سبز، جلوتر از مناطق 7، 10 و 11 (مناطق فشرده و پرجمعیت) است و بسیاری از شهروندان تهرانی از این‌نظر، اجحاف زیادی را تحمل می‌کنند. وضعیت شهرهای اطراف تهران - بنا به گفته‌ی مدیرعامل پارک‌ها و فضای سبز- با 23 مترمربع، بهتر است.

تهران در داشتن مسجد، به‌رغم پیشینه‌ی فرهنگی و مذهبی، عقب‌تر از دیگر شهرهاست.

سرانه‌ی آموزش اگرچه از سالی به سال دیگر متغیر است و هیچ‌وقت نمی‌تواند آمار خوش‌آیندی از وضعیت مطلوب را ارائه دهد، نگاهی به صحبت‌های وزیر آموزش و پرورش، در آستانه‌ی سال تحصیلی جدید، نشان می‌دهد که پایین‌بودن سرانه‌ی آموزشی، یکی از معضل‌های جدی پایتخت‌نشین‌هاست. درحال‌حاضر، برای 105 هزار مدرسه‌ی کشور، 120 میلیارد تومان اعتبار در بودجه‌ی 93 دیده شده که در شمارش، رقم قابل‌توجهی است؛ اما نگرانی‌ها در باب سرانه‌ها، زمانی آغاز می‌شود که این عدد و رقم‌ها از پای کاغذ، به حیاط مدارس نمی‌رسد!

مشکل جای توقف خودرو، آن‌قدر که برای پایتخت‌نشین‌ها ملموس و جدّی است، در دیگر شهرهای کشور، هنوز یک معضل پیچیده نشده است؛ بنابراین، با توجه به جمعیت شناور 12 میلیونی تهران، نیاز به 60 هزار پارکینگ مسقف که از سوی عضو کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر طرح شده، به این معنی است که حالِ پایتخت در این زمینه هم مساعد نیست.

منبع: ایران

فیلم بیوگرافیکی «آقای ترنر»، نامزد دریافت هفت جایزه

فیلم بیوگرافیکی «آقای ترنر» که داستانش درباره‌ی «جی‌ام‌دبلیو ترنر»، نقاش بریتانیایی است، از سوی حلقه‌ی منتقدان فیلم لندن، برای دریافت هفت جایزه، نامزد شده است.

ستاره‌ی این فیلم، یعنی «تیموتی اسپال» در بخش جوایزِ بهترین بازیگر و بهترین بازیگر بریتانیایی در مقابل «بندیکت کامبربچ» برای نقش‌آفرینی‌اش در «بازی تقلید» قرار گرفته است. «مایکل کیتون» و «ادوارد نورتون» هم که هر دو در فیلم کمدی سیاه «پرنده‌باز» حضور داشتند، برای بازی‌های‌شان نامزد دریافت این جایزه شده‌اند.

این فیلم کمدی تیره، در شش بخش، از جمله بخش جایزه‌ی بهترین فیلم، نامزد دریافت جوایز شده است. «پرنده‌باز» فیلم برتر در زمینه‌ی دریافت نامزدی جوایز گلدن‌گلوب نیز بود.

منبع: خبرگزاری مهر

علامت سرطان حنجره را بشناسیم

یک متخصص گوش، حلق و بینی، گرفتگی و تغییر صدا، سوزش گلو، سرفه‌ی مزمن، مشکل‌های تنفسی و بوی بد دهان را علائم سرطان حنجره دانست. «ابراهیم رزم‌پا»، متخصص گوش، حلق و بینی اظهار کرد: «حنجره، عضوی در جلوی گردن و بالای نای است که دارای دو لایه، ماهیچه است و تارهای صوتی را تشکیل می‌دهد. حنجره مانند دیگر اعضای بدن، به علل مختلف می‌تواند دچار سرطان شود.

سلول‌های سرطانی در غدد لنفاویِ اطراف در ناحیه‌ی گردن پخش می‌شوند. سلول‌های سرطانی، هم‌چنین می‌توانند به پشتِ زبان، دیگر قسمت‌های گلو و گردن، ریه‌ها و دیگر قسمت‌های بدن گسترش یابند که در این صورت، تومور جدید، از همان نوع سلول‌های غیرطبیعی تومورِ اولیه در حنجره است.

سن، جنس و استعمال دخانیات، الکل و پیشینه‌ی خانوادگی، از عوامل افزایش‌دهنده‌ی ریسک ابتلا به این عارضه است. این سرطان بیش‌تر در مردان و افراد شصت سال به بالا و سیگاری‌ها دیده می‌شود.

منبع: خبرگزاری فارس

مردم آمریکا سالانه چند کتاب می‌خوانند؟

تحقیقات کتاب‌خانه‌ی ملی کوالالامپور نشان می‌دهد سرانه‌ی مطالعه‌ی سالانه‌ی مردم مالزی، در سال‌های اخیر، از سال‌های پیشین به هفت تا هشت کتاب رسیده که این رقم، مالزی را کشوری کتاب‌خوان نشان می‌دهد.

وزیر آموزش مالزی، ضمن ابراز خرسندی از این مسئله گفت: «در سال‌های گذشته، سرانه‌ی مطالعه‌ی کتاب برای هر فرد، دو کتاب در سال بود. با وجود پیش‌رفت روزافزون اینترنت و افزایش استفاده از کامپیوتر، هنوز هم کتاب، منبع اصلی دانش و تفریح است و بسیاری از مردم، از ورق‌زدن کتاب لذت می‌برند. با تلاش‌های ویژه‌ی دولت و برگزاری روی‌دادهای مختلف فرهنگی، به‌تدریج فرهنگ کتاب‌خوانی و مطالعه در مردم نهادینه شد و در این سال‌ها، به هفت تا هشت کتاب برای هر فرد در سال رسیده است.»

در بررسی سرانه‌ی مطالعه در دیگر کشورها، نکته‌های جالبی دیده می‌شود؛ برای مثال، هر فرد مکزیکی، به‌شکل میانگین، نصف‌ کتاب در یک‌ سال می‌خواند؛ در حالی‌که این رقم در شیلی، به یک ‌کتاب در سال، در تایلند به دو کتاب در سال و در فیلیپین به سه کتاب در سال می‌رسد. البته دوسوم مطالعه‌ی مردم فیلیپین را کتاب انجیل، تشکیل می‌دهد.

متوسط سرانه‌ی سالانه‌ی مطالعه‌ی کتاب در آمریکا، پنج کتاب است. در آمریکا از هر چهار نفر، یک‌نفر اصلاً کتاب نمی‌خواند؛ ولی درباره‌ی کتاب‌خوان‌ها در مالزی، این رقم به هفت کتاب می‌رسد و متوسط آن برای زنان نُه کتاب و برای مردان پنج کتاب است. این رقم در ژاپن و فرانسه ده کتاب در سال و در کانادا هفده کتاب در سال است.

مطابق اطلاعات به‌دست‌آمده، کم‌ترین میزان مطالعه و کتاب‌خوانی نیز به امارات متحده‌ی عربی با سرانه‌ی مطالعه‌ی شش‌دقیقه در سال تعلق دارد که این سرانه‌ی سالانه، به دو دهم کتاب در سال می‌رسد.

منبع: خبرآنلاین

پروژه‌ی ارسال DNA انسان به ماه، قطعی شد

این پروژه که با نام «LunarMission One» فعالیت خود را آغاز کرده، از سوی تیمی متشکل از دانشمندان و مهندسان در انگلیس هدایت می‌شود. آن‌ها امیدوار بودند که در صورت تأمین هزینه‌های لازم، به‌زودی کاوش‌گر روباتیکی را راهیِ ماه کنند تا در آن‌جا ضمن انجام برخی حفاری‌ها، کپسول‌های حاوی DNA افراد متقاضی را نیز قرار دهد.

با جمع‌آوری نزدیک به یک‌میلیون دلار، در مدت سی ساعت، پروژه‌ی ارسال کاوش‌گر روباتیک به ماه، به‌زودی رنگ واقعیت به‌خود می‌گیرد.

تاکنون بیش از 6800 تن از سراسر جهان، حمایت خود را از این پروژه اعلام کرده‌اند و گفته می‌شود شمار آن‌ها هم‌چنان روبه‌افزایش است. براساس اعلام مدیران این پروژه، افرادی که به این ایده کمک‌های مالی می‌کنند، شانس آن را خواهند داشت تا کپسول‌های زمان شخصی خود را، که حاوی نمونه‌هایی از DNA آن‌هاست، به ماه ارسال کنند تا در زیرِ خاک آن، دفن شود.

هاوکینگ، پس از جمع‌آوری سریع بودجه‌ی مورد نیاز، برای عملیاتی شدن این ایده گفت: «امروز آن‌ها به چیزی رسیده‌اند که می‌تواند نخستین گام‌ها به سوی میراث ماندگار اکتشاف‌های فضایی تلقی شود.»

منبع: خبرگزاری مهر

انتشار ترجمه‌ی ارمنی «رساله‌ی حقوق امام سجادm» در ایروان

کتاب «رساله‌ی حقوق امام سجادm» در ایروان، به زبان ارمنی ترجمه و منتشر شد.

محتوای این کتاب که با همکاری مجمع جهانی اهل‌بیتU انتشار یافت، مشتمل بر ترجمه‌ی پنجاه فراز از توصیه‌های حقوقی چهارمین امام و پیشوای شیعیان، حضرت امام زین‌العابدینm است. این اثر در مراکز فرهنگی، آموزشی، علمی و دینی کشور ارمنستان توزیع شد. هم‌چنین صفحه‌های ابتدایی این مجموعه، به زندگی و شخصیتِ آن امام، اشاره دارد.

منبع: خبرگزاری تسنیم

نخستین کشتی مسافری هوش‌مند، سفر خود را آغاز کرد

نام این کشتی، «کوانتوم دریاها (Quantum of the Seas)» ست.

این کشتی، مجهز به ربات‌های پیش‌خدمت و انواع دیگری از فن‌آوری‌های پیش‌رفته است. در رستوران کشتی، دو ربات هوش‌مند از مشتریان، سفارش می‌گیرند. مسافرانِ داخل کشتی، برای ورود به اتاق‌های‌شان، از دست‌بند هوش‌مندی به نام «واو» استفاده می‌کنند. یکی دیگر از امکان‌های این کشتی، کپسولی شیشه‌ای است به نام «نورث استار» که با یک بازوی پیش‌رفته‌ی مکانیکی، مسافران را تا ارتفاع صدمتری، بالای آب می‌برد. در این ارتفاع، می‌توان دریا را مانند پاناروما از همه‌ی جهت‌ها دید.

 

فهرست عناوین
فونت درشتر
فونت ریزتر
نسخه متنی
نسخه چاپی
ارسال به دوستان