جهت بزرگنمایی عکس کلیک نمایید
آخرین شماره ها
نشریات دیگر
عناوین
فونت درشتر
فونت ریزتر
نسخه متنی
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

فصل 3 بخش 2 : شرح کوتاهی از وقایع خیزش اسلامی مردم در مصرخیزش مردم مصر در روز 5 بهمن 1389 (25 ژانویه 2011) آغاز شد ؛ روزی که از سوی جوانان مصر و با الهام از انقلاب تونس به عنوان «روز خشم» نامگذاری شده بود.

از این زمان به بعد شهرهای مصر روز آرامی به خود ندیدند و «ميدان التحرير» در مركز شهر قاهره، میعادگاه  تظاهرات‏كنندگاني شد که از نقاط مختلف مصر در آن تجمع کرده و خواستار سقوط نظام دیکتاتوری مصر شدند.

 

ـ آغاز تظاهرات

ده‏ها هزار مصری در چارچوب حرکتی که فعالان اینترنتی آن را " روز خشم " نامیده‏اند علیه دولت تظاهرات کردند  تظاهرکنندگان در مقابل شورای عالی قضایی شعار "مرگ بر حسنی مبارک" سر می‏دادند . نیروهای پلیس تظاهرکنندگان را به محاصره خود در آورده‏اند . تدابیر امنیتی در سراسر قاهره تشدید شده است تا از مشارکت گسترده مردم جلوگیری شود .

این تظاهرات همچنان ادامه یافت و در پنج روز اول 6 كشته و بيش از 200 نفر مجروح و نزديك به یک هزار نفر بازداشتی در پی داشت.

 

ـ همراهی اکثر گروه‏های سیاسی با مردم

اگرچه این انقلاب هم با ابتکار جوانان و حضور مردم انجام شد و احزاب و گروه‏های سیاسی در آن رهبری را بر عهئه نداشتند اما پس از آغاز انقلاب این گروه‏ها ـ نظیر اخوان المسلمین ـ با آن هم‏داستان و همراه شدند.

 

3. وعده‏های دولت

دولت مبارک که خطر را کاملا احساس کرد شرووع به دادن وعده برای اصلاحات و تغييرات داد؛ اما از آنجا که مردم مصر سالها دچار اوضاع بد اقتصادي و خدمات اجتماعي بودند این وعده‏ها را باور نکردند و بر درخواست خود برای "اسقاط نظام" پای فشردند.

 

ـ 8 بهمن؛ جمعه خشم

فعالان سياسي مصر با انتشار بيانيه‌هايي در "فيس بوك " ملت مصر را به حضور گسترده و پر شور در تظاهرات روز جمعه 8 بهمن 1389 كه آن را "جمعه خشم " ناميده‌اند،‌ فراخواندند.

«محمد البرادعي» از مهم‏ترین رهبران اپوزیسیون مبارک و مدير كل سابق آژانس بين‌المللي انرژي اتمي هم اعلام کرد که ساعت 19 پنجشنبه به وقت محلي مصر به اين كشور بازمی‏گردد و فردا در نماز جمعه و تظاهرات "میدانالتحریر" شرکت خواهد نمود.

به دستور مبارك دیکتاتور مصر، نيروهاي امنيتي این کشور پنجشنبه شب ـ هفتم بهمن ـ بیست عضو ارشد گروه اخوان‌المسلمون را دستگير كردند.

 

ـ خالد سعید ؛ نماد جوانان انقلابی

فعالان سياسي مصر صفحه‏ای در فيس‌بوك به نام "همه خالد سعيد هستيم " افتتاح کردند و با انتشار بیانیه‏ای در آن از مردم خواستند که .در تظاهرات مشارکت داشته باشند. ظرف دو ساعت اوليه انتشار بيانيه، بيش از 20 هزار نفر در فیس‏بوک به آن پاسخ مثبت دادند.

پس از این اقدام، اینترنت و اس ام اس در سراسر مصر قطع شد.

«خالد سعيد» جوان 28 ساله مصري بود كه پليس اين كشور تا سرحد مرگ كه منجر به فوت وي شد، او را كتك زدند.

 

ـ انقلابی شبیه انقلاب اسلامی ایران

روزنامه وال استریت ژورنال چاپ آمريكا نوشت: ناآرامی‏های اخیر در خاورمیانه آینده و سرنوشت سیاسی برخی از دولتها را که بعنوان نزدیکترین متحدان واشنگتن درمنطقه محسوب می شوند ، در هاله ای از ابهام قرار داده است. دولت آمریکا همزمان با تشدید ناآرامی ها در منطقه خاورمیانه ، تلاش مضاعفی برای جلوگیری از " اسلام گرایی " آغاز کرده است. دولت باراک اوباما همزمان با تشدید ناآرامی ها در مصر ، حسنی مبارک را برای ایجاد تغییرات در کشور با هدف کاستن از خشم مردم ؛ تحت فشار قرار داده است.

کارشناسان معتقدند : امریکا بیم آن دارد خشم عمیق موجود در میان مردم کشورهایی که دستخوش ناارامی شده اند احتمال به قدرت رساندن اسلام گرایان را محتمل تر می‏کند.

 

ـ انحلال دولت

پس از تظاهرات بزرگ جمعه خشم در روز 8 بهمن انجام شد و به شهادت 95 نفر در سراسر مصر از جمله "سوئز" و "اسکندریه" انجامید.

، در شامگاه همان شب حسنی مبارک دولت را منحل و دستور تشکیل دولت جدید را اعلام کرد. مبارک در ساعات پایانی جمعه‏شب در اظهارتی که از تلویزیون ملی مصر پخش ‏شد، از انحلال دولت در پی اعتراضات مردمی خبر داد. وی با تأکید بر این‏که خود را حامی مردم مصر می‏داند(!!) اظهار داشت: «دولت جدید مصر امروز (نهم بهمن‏ماه) تشکیل خواهد شد. در عین حال از جوانان مصری می‏خواهم که به حفظ امنیت کشور پایبند باشند. ما بی‏نظمی‏های بیشتر را تحمل نخواهیم کرد».

اما با وجود پخش سخنرانی مبارک که همراه با "وعده" و "تهدید" بود، از نیمه شب گذشته مردم همچنان به اعتراضات خود ادامه می دهند. آنان همان شب گذشته و پس از اعلام اين وعده‏ها از سوي رئيس جمهوري، به خيابان‌هاي قاهره آمدند و اعلام كردند كه وعده‌هاي حسني مبارك خواسته‌هاي آنان را تامين نمي‌كند.

تظاهرات در شهرهای دیگر این کشور هم شدت گرفت.

 

ـ بی‏تحلیلی و تذبذب آمریکا

«باراک اوباما» و هیأت حاکمه ایالات متحده، در رابطه با مصر دچار بی‏تحلیلی و تردید شدید شدند. آنان از یک‏سو به دلیل ژست دموکراتیک خود نمی‏توانستند حضور میلیونی مردمرا نادیده بگیرند و اعلام می‏کردند که «در کنار ملت مصر ایستاده‏ایم!» و از سوی دیگر نمی‏خواستند مزدور وفادار خود در منطقه را براحتی از دست بدهند.

در حالی که آمریکا 30 سال از حزب دیکتاتور حاکمدر مصر حمایت کرده بود اوباما ادعا کرد«آمریکا همچنان از حقوق مردم مصر حمایت کرده و حکومت آن‏ها برای دستیابی به آینده‏ای عادلانه، آزاد و مفید همکاری خواهد کرد».

اوباما که روز 8 بهمن سخن می‌گفت اعلام کرد از مبارک خواسته تا با پرهیز از خشونت برای رعایت حقوق شهروندان مصر اقدام‌های عینی و مشخصی را انجام دهد.

با وجود اینکه مردم اعلام کرده‏اند خود مبارک را نمی‏خواهند، رییس جمهور آمریكا گفت كه در گفت وگوی تلفنی با حسنی مبارك، رییس جمهوری مصر تاكید كرده است كه حكومت وی می بایست گام های جدی در راستای اصلاحات بردارد.

اوباما كه پس از گفت وگوی تلفنی سی دقیقه‏ای خود با حسنی مبارك صحبت می كرد، از حكومت مصر خواست تا از اعمال خشونت علیه تظاهركننده خودداری كند و سرویس‏ها تلفن همراه و اینترنت را وصل كند.

اوباما گفت:«ما به طور روشن گفته ایم می بایست اصلاحات سیاسی، اجتماعی و اقتصادی كه خواست‏های مردم مصر را برآورد می كند، اجرا شود.هنگامی كه حسنی مبارك امشب با مردم مصر صحبت كرد، خواستار دمكراسی بهتر و فرصت های اقتصادی بیشتر شد. من پس از این سخنرانی با او صحبت كردم و به او گفتم مسئولیت دارد كه به این حرف‏ها معنا بدهد، گام های جدی و عملی كه این وعده ها را محقق می كند بردارد».

ـ موضع انگلیس و اروپا

«دیوید كامرون» نخست وزیر انگلیس نیز روز جمعه 8 بهمن خواستار اصلاحات در مصر شد و گفت: «آقای كامرون با تأكید براین كه مصر نیازمند اصلاحات است، تصریح كرد كشته شدن مردم در خیابان های مصر به به نفع هیچ كس نیست».

«كاترین اشتون» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، نیز  از حكومت مصر خواست تا بازداشت شدگان در تظاهرات های اخیر را فورا آزاد كند و به خواست ها مردم این كشور توجه كند. وی گفت: «ما تحولات مصر را به طور نزدیك زیر نظر داریم و و نگرانی جدی خود را در خصوص گزارش ها درباره خشونت، درگیری و بازداشت تظاهرات كنندگان در مصر اعلام می كنیم.»

وزیر خارجه آلمان هم اعلام کرد این کشور در کنار کسانی است که خواهان دموکراسی در مصر هستند.

 

ـ حمله به مراکز مهم

با تعلل مبارک در اعلام کناره‏گیری خشم مردم بیشتر و بیشتر شد. مقرهای پلیس در چند شهر مختلف مصر به آتش کشیده شد و برخی از معترضین مصری به موزه اصلی شهر قاهره حمله کردند.

نیروهای امنیتی مصر، به دور مقر اسکان «حسنی مبارک» سیم‏ خاردار و حصار کشیدند و در اطراف ساختمان پارلمان مصر و مقر رادیو و تلویزیون این کشور حلقه زدند.

در

 

ـ پیامک آزاد شد

پس از آنکه اوباما در گفت وگوی تلفنی از مبارك خواست که سرویس‏ها تلفن همراه و اینترنت را وصل كند، ارتباطات تلفن همراه و ارسال پیامک وصل شد ؛ اما اینترنت همچنان قطع ماند.

چند روز بعد «انس الفقی» وزیر تبلیغات مصر رسما اعلام کرد: خطوط تلفن همراه در مركز قاهره قطع می‏شود.

 

ـ سقوط سوئز

روز 11 بهمن 1389 سوئز به دست مردم سقوط کرد و «شیخ حافظ سلامه» یک عضو شصت ساله اخوان که بیست سال از عمر خود را در زندان‏های مبارک گذرانده است، استانداری خود را اعلام کرد.

سلامه در سخنرانی‏ای در مسجد شهدای شهر سوئز خود را استاندار نامید و به مردم گفت قصد دارد با آنها با مهربانی و محبت رفتار کند.

 

ـ تعداد معترضان التحریر "میلیونی" شد

روز سه‏شنبه 12 بهمن «هاني محمد» خبرنگار مصري اعلام کرد: "تعداد تظاهرات‏كنندگان در ميدان التحرير قاهره بيش از يك ميليون نفر است. در اين تظاهرات مردان، زنان، كودكان، پير، جوان مسلمانان و مسيحيان مصري حضور دارند. آنان يك صدا فرياد می‏زنند: «يا مبارك صحّ النوم.. اليوم آخر اليوم» یعنی: «مبارك از خواب برخيز.. امروز آخرين روز است»!!

در ساعات بعدازظهر جمعیت به بیش از 2 میلیون نفر رسید. ظرفیت این میدان کاملا تکمیل شد و حتی خیابان‏های اطراف نیز سرشار از جمعیت گردید.

 

ـ تلاش اسرائیل برای حفظ مبارک

بدون شک بیشترین ضرر از سقوط حسنی مبارک، متوجه رژیم صهیونیستی می‏شد؛ لذا صهیونیست‏ها حداکثر تلاش خود را برای حفظ وی به خرج دادند؛ از جمله:

شبکه بين‌المللي حقوق و توسعه فاش کرد: سه فروند هواپيماي اسرائيلي حامل سلاح براي استفاده در سرکوب تظاهرکنندگان مصري در "فرودگاه بين‌المللي مينا" قاهره فرود آمد و نيروهاي امنيتي مصر اين محموله را تحويل گرفته‌اند. بخشي از محموله اين هواپيماهاي اسرائيلي، نوعي نارنجک‌ داراي گاز اشک‌آور ممنوعه بوده است.

«اشکنازی» رئیس ستاد مشترک ارتش رژیم صهیونیستی نیز بر آمادگی رژیم اسرائیل برای یک جنگ تمام عیار در پی تحولات اخیر در خاورمیانه تاکید کرد.

 

 

ـ دومین سخنرانی مبارک پس از قیام

در ساعات پایانی روز سه‏شنبه 12 بهمن، حسنی مبارک در دومین نطق تلویزیونی‏اش از زمان آغاز انقلاب، با لحنی مرکب از تهدید و التماس، قول داد که در انتخابات آتی کاندیدا نخواهد شد؛ اما تا زمان انتخابات ـ هشت ماه دیگر ـ در پست خود باقی خواهد ‏ماند!

صدها هزارانفر از مردم حاضر در "میدان التحریر" که سخنان مبارک برایشان به طور مستقیم پخش می‏شد، با فریادهای خشمگینانه خود از مبارک خواستند تا از این گفته‏ها دست بردارد و مصر را ترک کند.

مردم معترض که از این سخنان مبارک خشمگین‏تر هم شده‏ بودند، روز چهارشنبه نهمین روز قیام خود را پی گرفتند.

 

ـ تلاش مجدد اوباما

«باراک اوباما» رییس جمهور آمریکا پس از سخنرانی دوم مبارک با او گفتگوی تلفنی کرد. وی پس از این گفتگو اعلام کرد: "آقای مبارک متوجه است که وضع کنونی پایدار نیست و تغییر اجتناب ناپذیر است. انتقال قدرت در مصر باید همراه با نظم و همین حالا شروع شود؛ اما دوران گذار باید منظم، معنی‏دار و صلح‏آمیز باشد.

اوباما همچنین خطاب به جوانان معترض مصری گفت: "ما صدای شما را می شنویم. انتخاب حکومت آینده مصر با خود مردم این کشور است و سایر کشورها نباید در این امر دخالت کنند".

وی ضمن تأکید بر حقوق اساسی مردم مصر، از ارتش این کشور به خاطر برخورد مسالمت‏جویانه با معترضان تقدیر کرد.

 

ـ جانشینان احتمالی مبارک:

با آغاز شمارش معکوس برای سقوط نظام مبارک، افراد و گروههای مختلف، برخي از شخصيت‌ها را به عنوان نامزد ریاست جمهوری آينده مصر مطرح کرده اند؛ از جمله:

1. «دکتر محمد البرادعي»: 68 ساله ـ تحصيلات در رشته حقوق در مصر و آمریکا ـ مدير کل سابق آژانس بين‌المللي انرژي اتمي ـ برنده جايزه صلح نوبل در سال 2005.

2. «دکتر محمد البديع»: 66 ساله ـ محافظه‌کار مذهبی ـ تحصیلات در دانشگاه الازهر ـ رهبر جدید "اخوان المسلمين".

3. «دکتر ایمن عبدالعزیز نور»: 47 ساله ـ تحصيلات در رشته حقوق ـ ليبرال ـ رهبر "حزب الغد" ـ نماينده سابق پارلمان مصر ـ سه سال زندان در زمان مبارک.

4. «عمرو موسي»: 75 ساله ـ تحصيلات در رشته حقوق در دانشگاه قاهره ـ محافظه‏کار ـ وزير خارجه سابق دولت مبارک ـ دبيرکل فعلی اتحاديه عرب.

5. «دکتر احمد زويل»: 65 ساله ـ تحصیلات در رشته شیمی در دانشگاه پنسیلوانیا ـ غیر سیاسی ـ دارای تابعیت آمریکایی ـ برنده جايزه شيمي نوبل در سال 1999 ـ طرفدار ایجاد شورايي موسوم به شوراي خبرگان برای تدوین قانون اساسي جديد مصر.

6. «حمدين عبدالعاطی صباحي»: 68 ساله ـ تحصیلات روزنامه نگاری در دانشگاه قاهره ـ ملي‌گرا و ناصریست ـ رهبر "حزب الکرامة" (طرفدار اندیشه های جمال عبدالناصر) ـ نماينده پارلمان.

 

ـ دولت خواستار گفتگو شد

روز چهارشنبه 13 بهمن 1389 «احمد شفيق» نخست وزير جديد مبارك خواستار گفت‌وگوي ملي براي خروج از بحران كنوني در اين كشور شد. وي با ابراز تاسف از رد پيشنهاد گفت‌وگو توسط گروه‌هاي معارض مصري تصريح كرد كه اين گفت‌وگو تنها يك گفت‌وگو ساده نيست بلكه درآن نظرات جديد مطرح خواهد شد.

«فتحي سرور» رییس پارلمان مصري اعلام کرد: ما مصمم هستیم اصلاحاتی را که رییس جمهور دیشب قول داد را بسرعت در قانون اساسی ایجاد کنیم.

اما «ايمن النور» رهبر حزب الوفد در پاسخ به دولت تأكيد كرد: «تا مبارک هست، مذاکره بی‏مذاکره! كناره‏گيري مبارك، تنها شرط مذاكره معارضان با عمر سليمان است».

 

ـ تلاش دولتی‏ها برای مقابله به مثل با شتر!

در کوششی از سوی "حزب حاكم مصر"، چند هزار نفر از شهروندان و نیز تعدادی از نیروهای نظامی و امنیتی مصری، در حمایت از باقی ماندن حسني مبارك در قاهره اقدام به راهپیمایی کرده‏اند!

بین مشاركت‏کنندگان در این راهپیمایی‏ها و مخالفان مبارک که به سوی "ميدان التحرير" در حرکت هستند مشاجرات کلامی رخ داده است و نیروهای امنیتی آنان را از هم جدا می‏کنند.

بعدازظهر چهارشنبه 13 بهمن نیز انفاق عجیبی افتاد و عده‏ای از حامیان حزب حاكم مصر، با "اسب" و "شتر" به طرف تظاهرات‏کنندگان میدان التحریر حمله کردند. به گفته خبرنگاران، آنان با چوب و شلاق مردم را مورد تعرض قرار می‏دهند.

عده‏ای از چماقداران و اراذل و اوباش حکومتی نیز با بمب‏های دست‏ساز و کوکتل‏مولوتوف مردم را مورد هجوم قرار داده و برخی از آنها را آتش زده‏اند

بعدها فاش شد که عاملیت سازماندهی اراذل و اوباش و حمله وحشیانه به مردم، بر عهده خانواده مبارک بوده است. بر این اساس، «جمال» پسر حسنی مبارک که در آن روزها تحرکاتش را برای حفظ رژیم پدری خود افزایش داده بود، مستقیما سازماندهی اوباش شترسوار متعرض به مردم در میدان التحریر را بر عهده داشته است.

  

ـ مردم: فقط جنازه ما از میدان بیرون می‏رود   

در حالی که تا روز چهارشنبه بیش از پانصد نفر فقط در درگیری‏های قاهره مجروح شدند مردم حاضر در میدان التحریر گفته‏اند: ما از میدان بیرون نمی‏رویم و تنها جنازه ما از اینجا خارج خواهد شد.

 

ـ آزادی شیعیان زندانی

تعدادی از شیعیان مصری و لبنانی که دولت مصر آنان را به اتهاماتی واهی ـ از جمله جاسوسی و خرابکاری ـ زندانی کرده بود، به دست مردم از سلول‏های خود آزاد شدند.

 

ـ مبارک باید محاکمه شود

با اتفاقات روز چهارشنبه و خشونت شدید دولت، مخالفان حکومت که پیش از این قول داده بودند که مبارک می‏تواند با امنیت از مصر خارج شود، اکنون وی را "مجرم" می‏دانند و می‏گویند که باید محاکمه شود.

 

ـ اسرائیل، عصبی و آمریکا سرگردان است

با گذشت 10 روز از انقلاب، مقامات اسرائیل بشدت عصبی بوده، نگرانی خود را از روی کار آمدن دولت اسلامی در مصر اعلام ‏کردند.

آمریکایی‏ها هم در تناقض شدیدی بین مردم و دولت مصر گرفتار شده‏اند. کارشناسان معتقدند که اوباما نیز در راه «جیمی کارتر» در زمان انقلاب اسلامی ایران قدم بر می‏دارد.

 

ـ شاه بحرين خواستار نشست فوري سران عرب شد

در پي ايجاد موج اعتراض‏هاي مردمي در كشورهاي عربي داراي حاكميت ديكتاتوري، «حمد بن عيسي آل خليفة» پادشاه بحرين ضمن حمایت ضمنی از مبارک، پيشنهاد برگزاري نشست فوري سران عربي را مطرح كرد.

 

ـ سازمان ملل: انتقال قدرت، همین الان

«بان کی مون» دبیرکل سازمان ملل متحد اعلام کرد: انتقال قدرت در مصر اکنون و بدون تأخیر باید انجام شود.

 

ـ سخنان عوام‏فریبانه عمر سلیمان

ساعت 20:30 روز 14 بهمن 1389 (به وقت تهران) «عمر سلیمان» معاون حسنی مبارک مصاحبه‏ای تلویزیونی انجام داد و تلاش کرد با سخنانی عوام‏فریبانه بین مردم اختلاف بیاندازد و آنان را سست کند

وی ادعا کرد: همه احزاب غیر از حزب وفد و حزب تجمع، به دعوت ما برای گفتگو پاسخ داده‏اند و اخوان المسلمین در حالت تردید به سر می‏برد!

 

ـ 15 بهمن؛ جمعه رحیل

روز جمعه 15 بهمن و در يازدهمین روز قیام، مردم در اسکندریه، سوئز، دمنهور، کفر الدوار و دیگر شهرهای مصر راهپیمایی بزرگ "جمعة الرحیل" ـ یعنی "جمعه‏ی رفتن مبارک" ـ را برگزار کردند.

نزدیک به دو میلیون تظاهرات‏کننده نیز در میدان التحریر قاهره تجمع کردند و با شعارهای منظم علیه مبارک، خواستار خروج او از کشور شدند.

«عمرو موسی» رییس اتحادیه عرب در بین تظاهرات‏کنندگان میدان التحریر حاضر شد. وی که سال‏ها نوکری مبارک و حزب حاکم مصر را کرده است، این روزها ژست دموکرات‏مآبانه گرفته و اکنون هم برای راضی کردن مخالفان به گفتگو تلاش می‏کند.

 

ـ واشنگتن راه‏های رفتن مبارك را بررسی کرد

"روزنامه نيويورك تايمز" نوشت: واشنگتن در مذاکره با مسؤولين مصري راه‏های مختلف خروج فوری «حسني مبارك» و انتقال آرام قدرت به حكومتی انتقالي به ریاست عمر سليمان را بررسی می‏کند.

این در حالی است که مبارك همچنان کناره‏گیری از قدرت را رد می‏کند و می‏گوید: رفتن من مساوی است با بی‏نظمی و هرج و مرج در کشور!!

 

ـ خطبه‏ مهم رهبر انقلاب اسلامی درباره مصر

«حضرت آيت الله العظمی خامنه‏اي» ولی امر مسلمین جهان که امامت نماز جمعه‏ روز 15 بهمن  تهران را بر عهده داشتد، خطبه دوم را به حوادث تونس و مصر اختصاص دادند و سخنانی نیز به زبان عربی بیان کردند.

 

ـ تجمع در برابر سفارت مصر در بحرین

روز 15 بهمن حدود هزار نفر با تجمع در مقابل در مقابل سفارت مصر در شهر "منامه" (پایتخت بحرین) با حاضران در میدان التحریر قاهره اعلام همبستگی کردند.

 

ـ رییس اطلاعات امارات وارد مصر شد

رییس سازمان اطلاعات امارات متحده عربی، لحظاتی پیش برای کمک به رژیم مبارک وارد قاهره شد.

 

ـ انفجار خط لوله گاز قاهره به تل‌آويو

روز شنبه 16 بهمن و در دوازدهمین روز قیام انفجار شديد در خط لوله انتقال گاز مصر به رژيم صهيونیستي منجر به قطع انتقال گاز به رژيم صهيونيستي شد. اين حادثه در منطقه "شيخ زويد" در شمال صحراي سينا در 10 كيلومتري مرز غزه روي داد.

مصر حدود 40 درصد گاز اسرائيل را تامين مي‌كند در حالي كه باقي اين نياز، از گاز مايع در نزديكي شهر اشدود (يام تتيس) تامين مي‌شود. صادرات گاز از مصر به رژيم صهيونيستي بخشي از توافقنامه "كويز " حسني مبارك با اين رژيم در سال 2005 است كه ارزشي معادل 2 ميليارد دلار دارد.

 

ـ استعفای رهبران حزب حاكم

اعضای شورای دفتر سياسي حزب حاکم مصر روز شنبه 16 بهمن استعفای دسته‏جمعی خود را اعلام کردند و اعضای جدید به جای آنها قرار گرفتند. در این تحول، حسنی مبارك و تمامی متحدان وی در حزب حاكم مصر، از سمت خود استعفا كردند. 

در این تحولات «حسام بدراوي» ، همزمان جانشین «صفوت الشريف» دبیرکل حزب و «جمال مبارك» پسر حسنی مبارک و معاون دبیرکل شد. بدراوی به عنوان یك چهره به نسبت میانه روتر شناخته می شود.

طبق قانون اساسی فعلی، با كناره گیری جمال مبارك از حزب حاكم مصر، وی دیگر نمی تواند نامزد انتخابات ریاست جمهوری این كشور شود.

پنج روز بعد «حسام البدراوی» از دبیرکلی حزب حاکم هم استعفا کرد.

 

ـ مواضع متناقض اخوان و ورود به گفتگو !

در حالی که جوانان انقلابی انجام گفتگو قبل از رفتن مبارک را رد کردده بودند گروه اخوان المسلمین در بیانیه‏ای اعلام کرد که این گروه گفتگو با مسئولان مصری از جمله عمر سلیمان معاون رئیس جمهور مصر را آغاز کرده است.

این گروه ادعا کرده است این گفتگو در راستای حفظ منافع عالی ملت و استقلال کشور و مقابله با هر گونه دخالت بین المللی و منطقه ای صورت می گیرد و اخوان المسلمین در گفتگوهای خود به خواسته های مردمی پایبند است!

این در حالی است که «عصام العریان» یکی دیگر از رهبران اخوان المسلمین مصر  با بیان اینکه این گروه به دنبال تشکیل حکومتی دموکراتیک با مرجعیت اسلام است، بر سخنان رهبر معظم انقلاب صحه گذاشت که یکی از عوامل اصلی نهضت مردم مصر را انگیزه های دینی برشمرده بودند. العریان افزود: "خواسته امروز ما منحصر در سرنگونی رژیم دیکتاتوری حسنی مبارک و دولت وی نیست، بلکه هدف ما مبتنی بر تشکیل یک حکومت مدنی و دموکراتیک با مرجعیت اسلام است. ما خواهان تشکیل حکومتی هستیم که دارای پارلمان و دستگاه قضایی مستقل و برگزار کننده انتخابات سالم و شفاف باشد. بقای حسنی مبارک منجر به تشدید ناامنی در مصر خواهد شد و این در حالی است که ملت مصر خواهان برکناری وی است".

 

ـ برخی شعارهای مردم

با لجاجت مبارک مبنی بر ماندن بر سر قدرت، شعارهای مردم حاضر در تظاهرات میلیونی میدان التحریر هر روز تندتر می‏شد. آنچه در پی می‏آید برخی از شعارهای مردم است:

«یا مبارک یا جبان ، ارحل عمیل امریکان» یعنی: ای مبارک ای ترسو ای مزدور آمریکا گم شو ؛

«النهاردة بمیدان التحریر ، بکرة بمسجد الاقصی» یعنی: امروز در میدان التحریر ، فردا در قدس؛

«الشعب یرید اسقاط النظام» یعنی: ملت سقوط رژیم را خواستار است؛

«الشعب یرید محاکمة السفاح» یعنی: ملت محاکمه خونریز را می‏خواهد؛

همچنین ترجمه شعارهای اصلی و مهم تظاهرکنندگان مصری در روزهای گذشته به شرح زیر است:

"راه‏حل‏های کوچک و جزئی ما را نمی‏فریبند" ؛

"مبارک ! بین خارج شدن و اخراج شدن یکی را انتخاب کن " ؛

"تا رفتن طاغوت پایداری خواهیم کرد" ؛

"سرنگون باد فرعون  ـ سرنگون باد فرعون" ؛

"زنده باد انقلاب ، سرنگون باد مبارک " ؛

"تا پیروزی یک ساعت صبر فاصله است" ؛

"این ارتش مصر است ، ارتش مبارک نیست" ؛

"الله اکبر، انقلاب مصر شکست نمی‏خورد" ؛

" شهادت و پیروزی ـ انقلاب تا پیروزی " ؛

" نه به قانون وضعیت فوق العاده، نه به حکومت نظامی" ؛

"چندین سال صبر کردیم، چند ساعت بیشتر نمانده است " ؛

"از ارتش می خواهیم طاغوت را سرنگون کند" ؛

"سرنگون باد مبارک دست نشانده مزدور" ؛

"کسی که در قبال حق سکوت کند، شیطانی لال است" ؛

"خون شهیدان پایمال نخواهد شد" ؛

"خورشید آزادی طلوع می کند و خواست ملت حاکم خواهد شد" ؛

"مبارک فورا و برای همیشه باید سرنگون شود "؛

"مبارک غیرقانونی است" ؛

"انحلال دو مجلس تقلبی شورا و خلق"؛

"محاکمه فوری عاملان به شهادت رسیدن فرزندان انقلاب"

"محاکمه فوری فاسدان و چپاولگران ثروت های میهن"

 

ـ مخالفت مردم با اخوان

در حالی است که اخوان المسلمین در اشتباهی عجیب، تن به گفتگو با عمر سلیمان داد، تحصن‏‏کنندگان میدان التحریر اعلام کردند احزابی را که با عمر سلیمان مذاکره می‏کنند نماینده خود نمی‏دانند و در مذاکرات با سلیمان کسی نماینده آنها نیست.

«جمال نصار» سخنگوی رسمی اخوان هم اعلام کرد: "ما برای محک جدیت عمر سلیمان در گفتگو با گروه‏های مخالف، مذاکره را قبول کرد آنهم مشروط به اینکه: اولا) تمامی اهداف ملت مصر تحقق یابد. ثانیا) کلیه گروه‏های مخالف بر سر میز مذاکره حاضر باشند. ثالثا) این سه گزینه انجام شود: ـ رفتن مبارک ـ تحقق آزادی بیان ـ تفکیک قوا.

در همین حال «کمال الهلباوی» سخنگوی سابق اخوان المسلمین با انتقاد شدید از قرار مذاکره این گروه با عمر سلیمان گفت: «اصلاح با مصلحان حاصل می‏شود. تغییر با کسانی می آید که ابتدا نفس خود را تغییر دهند. مذاکره با نظامی که 30 سال فساد کرده است یعنی پذیرش ظلم. انقلاب مصر انقلاب مبارکی است که بعد از انقلاب‏های پربرکتی همچون انقلاب اسلامی ایران اتفاق افتاده است».

وی در عین حال گفت: «اما اگر قرار است مذاکره شود اخوان باید خواست‏های مردم را مورد تاکید قرار دهند».

 

ـ التحریر: ما نماینده‏ای نداریم

شامگاه یکشنبه 17 بهمن 1389 و در حالی که سلیمان در حال گفتگو با نمایندگان "حزب وفد"، "اخوان المسلمین"، "حزب تجمع" و بقیه احزاب ـ غیر از "حزب الغد" که در گفتگو شرکت نکرد ـ است، بیش از یک میلیون مصری در میدان التحریر با شعارهایشان، نامشروع بودن این نمایندگان را اعلام و تأکید ‏کردند: «ما نماینده‏ای نداریم».

 

ـ انتقاد شدید البرادعی از مذاکره‏کنندگان و آمریکا

«محمد البرادعی» با انتقاد شدید از احزاب مذاکره‏کننده با مبارک اعلام کرد: با اینگونه اعمال، نمی‏توان امیدی به تغییر در مصر داشت.

وی همچنین از سیاست‏های متناقض آمریکا انتقاد کرد و گفت: "از واشنگتن صداهاي ناموزون شنیده می‏شود. آمريكا يكبار مي گويد كه حسني مبارك بايد برود و بار ديگر مي‏گويد كه مبارك بايد بماند. اين امر موجب سردرگمي شديد و نااميدي مي شود. اين موضع‏گيري‏ها مثل يك ضربه مشت بر شكم ما بود!".

 

ـ عقب‏نشینی اخوان

جماعت اخوان المسلمین که در اقدامی عجیب تن به مذاکره با «عمر سلیمان» معاون مبارک داده بود، روز 18 بهمن اعلام کرد که مذاکره فایده نداشت و تا کناره‏گیری مبارک، مشکل حل نخواهد شد.

 

 

ـ انتقاد الازهر از معترضان!!

علمای الازهر ـ که حقوق‏بگیر دولت هستند ـ با انتقاد از فتواهایی كه از اعتراضات مردمی حمایت می‌كنند، این فتواها را فتنه خوانده و صادر كنندگان آن را گناهكار دانستند.

 آنها در بیانیه‌ای با هشدار نسبت به برانگیختن احساسات و بازی با عواطف مردم، كسانی را كه فتواهایی در حمایت از اعتراضات مردمی صادر می‏كنند و قصد براندازی حكومت را دارند، عامل فتنه خواندند.

 

ـ نصرالله: کاش در التحریر بودم

سید حسن نصرالله دبیركل حزب الله لبنان روز دوشنبه 18 بهمن 1389 طی سخنانی درباره قیام مردم مصر اظهار داشت: انقلاب مصر انقلاب همه ملت این كشور است از مسیحی گرفته تا مسلمان و از پیر و جوان و زن و مرد و همه.

 این یك انقلاب واقعی مردمی است. مهمترین عنصر این انقلاب جوانان هستند. دوم اینكه این انقلاب در نتیجه اراده این ملت و عزم آنها است. این ملت است كه تظاهرات می‌كند و این ملت است كه شهید تقدیم می‌كند.

وی افزود: پس همین ملت است كه باید تصمیم بگیرد می‌خواهد چه كار كند و چه نظامی را خواستار است. تصمیم نهایی دست همین ملت است. تمام اتهام‌ها در مورد اینكه این انقلاب از كشورهای خارجی حمایت می‌كند، در برابر اراده ملت مصر شكست خورده است.

دبیركل حزب‌الله لبنان افزود: گوهر اساسی این انقلاب، نان و گرسنگی نیست بلكه به جایگاه مصر در منطقه و جهان و سیاست‌های نظام حاكم بویژه درمورد مساله اسرائیل و فلسطین بستگی دارد. دوستان اسرائیل و آمریكا از فرهنگیان گرفته تا وسایل ارتباط جمعی و مسئولان این كشور می‌خواهند این انقلاب را انقلاب نان و گرسنگی نشان بدهند.

دبیركل حزب الله لبنان گفت: ما می‌خواهیم نظر خود را در مورد انقلاب مصر به جوانان این كشور ابراز كنیم. آنچه كه شما انجام می‌دهید منطقه را كاملا تغییر خواهد داد و به نفع مسلمانان و آزادگان خواهد شد.

 سیدحسن نصرالله اظهار داشت: شما امروز جنگ كرامت عرب‌ها را اداره می‌كنید، كرامتی كه دیكتاتورهای عرب آن را از بین بردند. ای جوانان مصر، ما چهره‌ی شهیدان خود را در لبنان و فلسطین در چهره شهیدان شما می‌بینیم و مقاومت خود را در مقاومت شما می‌بینیم.

وی افزود: شما (جوانان مصر)‌ یادآور شهیدان و مقاومت ملت لبنان و فلسطین در برابر اسرائیل هستید. جهان عرب به شما امید بسته است و باید به این واقعیت اعتراف كنیم كه مصر مادر جهان است (ام الدنیا)،‌ شما می‌توانید چهره جهان را تغییر دهید. ما مطمئن هستیم شما هم این اطمینان را دارید كه می‌توانید تغییر را به وجود آورید و منتظر روزی هستیم كه جایگاه فرماندهی و پیشرفت مصر را به این كشور بازگردانید.

سیدحسن نصرالله تصریح كرد: در نهایت تنها می‌توانیم بگوییم كه كاش می‌توانستیم با شما باشیم. در میدان التحریر و بقیه میدان‌های قاهره، اسكندریه، اسماعیلیه، سوئز و برخی شهرهای این كشور. خدا شاهد است كه من دوست دارم با شما باشم و خون خود را همانند هر جوان مصری در راه هدف مقدس شما تقدیم كنم.

وی افزود: من از طرف حزب‌الله و مقاومت اسلامی لبنان و از طرف همه گروه‌ها و احزاب ملی لبنان می‌گویم كه همه تلاش خود را خواهیم كرد كه شما به هدف خود برسید و برای پیروزی و دست یابی به هدف شما دعا خواهیم كرد.

 

ـ پاسخ قاطع عضو ارشد اخوان المسلمون به بي‌بي‌سي درباره سخنان رهبري

«الهلباوي» عضو ارشد و سخنگوی سابق اخوان المسلمین، در گفتگو با شبكه بي‏بي‏سي فارسي در پاسخ به اين اظهار مجري كه وزير امورخارجه مصر اظهارات رهبر انقلاب را رد كرده است گفت: «وزير خارجه كنوني مشروعيت ندارد. ضمن اينكه وي بايد از امام خامنه‏ای به دليل موضع‌گيري كه در قبال انقلاب مصر داشته سپاسگزار باشد».

 

ـ حمله افراد ناشناس به كتابخانه تاريخي اسكندريه

گروه‌هاي مردمي در شهر اسكندريه توانستند كتابخانه تاريخي شهر اسكندريه را از حمله سارقان نجات دهند.

 

ـ آمادگی جوانان برای حضور طولانی در مبارزات

در پی لجاجت مبارک و حزب حاکم برای ماندن بر سر قدرت، «زیاد آل علیمی» رهبر کمیته جوانان معترض گفت: معترضان در مصر برای نبردی طولانی آماده می‏شوند.

وی یکی از برجسته‏ترین فعالان تظاهرات مصر است که رهبری کمیته‏ای 10 نفره را بر عهده دارد که از ائتلاف پنج گروه عمده جوانان انتخاب شده است. این پنج گروه عبارتند از "جنبش 6 آوریل"، "جوانان اخوان المسلمین"، "گروه البرادعی "، "جنبش آزادی و عدالت" و "جوانان و حزب جبهه دمکراتیک".

 

ـ حضور شبانه‏روزی در میدان التحریر

معترضان مصري براي بركناري مبارك و تشكيل حكومت جديد در ميدان التحرير به صورت شبانه‏روزي زندگي‌ مي‌كردند. شهروندان مصري در این ميدان تنها شعار نمي‌دهند، بلكه چادرهايي به پا كرده‌ بودند؛ تمام شبانه روز را در آنجا مي‌گذراندند؛ نماز مي‌خواندند؛ غذا پخت مي‌كردند؛ و البته عليه مبارك هم فرياد مي‏زدند.

 

ـ توجیهات و اعتذارات اخوان

گروه اخوان المسلمین مصر که به دنبال توجیه حرکت اشتباه خود بود روز چهارشنبه 20 بهمن 1389 اعلام كرد: ما براي مذاكره با رژيم حاكم به ديدارعمر سليمان معاون مبارك نرفتيم، بلكه هدف ما رساندن پيام و خواسته هاي واضح انقلاب به حكومت در اين گفت‌وگوها بوده است.

«محمد غانم» از رهبران اخوان المسلمین اظهار داشت: اگر چه نظام مصر ما را براي مذاكره دعوت كرد اما با هدف ابلاغ خواسته هاي انقلابيون به اين مذاكرات گام نهاديم و هيچگونه گفت‌وگويي انجام نداديم.

 

ـ تهدید به تسخیر کاخ

مردم مصر با گسترده کردن تظاهرات خود، در مقابل ساختمان نخست‏وزیری و. مجلس تجمع کردند. این امر به تخلیه این ساختمان منجر شد. نيروهاي امنيتي به كاركنان مجلس مردمي و مجلس شوراي اين كشور (پارلمان) دستور دادند تا ساختمان مجلس را ترك كنند.

تظاهرات‌كنندگان تظاهرات خود در مقابل مجلس شورا و ساختمان دولت ادامه دادند و پس از آن خيابان‌هاي اطراف را بستند و هركس كه قصد ورود به اين خيابان را داشت، مورد بازرسي قرار مي دادند.

در نتیجه «احمد شفيق» نخست وزير حسني مبارك مجبور شد جلسات كابينه مصر را در دفتر وزارت هواپيمايي برگزار ‌كند!

تظاهرات کنندگان و مخالفان نظام حاکم مصر اعلام کردند که روز جمعه آینده تحت عنوان "جمعه طوفان" میادین و ساختمان های دولتی بیشتر و گسترده تری را به محاصره خود درخواهند آورد.

تظاهرات مردم مصر باز هم گسترده‏تر شد. مردم ساختمان روزنامه‏های حامی دولت را محاصره کردند. مردم معترض ساختمان تلویزیون دولتی را هم به محاصره خود درآورده‏اند.

 

ـ 40 شهید در شانزدهمین روز انتفاضه مصر

نيروهاي امنيتي روز 20 بهمن با حمله به سوي تظاهرکنندگان در شهر الخارجه واقع در جنوب مصر به روي آنان آتش گشوده و حدود چهل تن را به شهادت رسانده اند.

این در حالی است که مأموران کميته حقوق بشر سازمان ملل متحد پس از بازديد از 9 بيمارستان اين کشور شمال آفريقا، هم چنان شمار تلفات قيام مردمي در اين کشور را 300 نفر گزارش داده اند.

 

ـ استعفای سه وزیر

پنج شنبه 21 بهمن هفدهمین روز قیام سراسری مردم مصر علیه استبداد سی ساله حسنی مبارک در حالی آغاز شد که با استعفای سه وزیر کابینه وی، اوضاع دولت بغرنج‏تر گردید. در رأس این وزرا «جابر عصفور» وزیر فرهنگ قرار داشت که با هدف پبوستن به مردم کناره‏گیری کردند. برخی از وزرای اسبق نیز از قبل در جمع معترضان میدان التحریر قرار داشتند.

 

ـ تماس اوباما با سعودی و وخامت حال شاه عربستان

در همین روز رئيس‌جمهوري آمريكا در ادامه تلاش براي به مهار اوضاع در مصر، با «ملك عبدالله» پادشاه عربستان تماس تلفني برقرار كرد. اوباما در این مکالمه خواستار تغییرات سریع در این کشور شد.

گفته شد عبدالله که اتنظار حمایت آمریکا از مزدور خود را داشته است پس از این مذاکره تلفنی، دچار حمله قلبی شد! بستری شدن چندروزه وی ـ که حتی به شایغ شدن خبر مرگش هم انجامید ـ مؤیدی بر این نقل بود.

 

ـ بیانیه شماره یک ارتش: خواسته‏های مردم را پیگیری می‏کنیم

مجلس اعلای نیروهای مسلح مصر بیانیه مهمی صادر کرد. در این بیانیه کوتاه ـ موسوم به بیانیه شماره 1 ـ ارتش اعلام کرد که به مطالبات مردم احترام می‏گذارد و آن را مد نظر خواهد داشت».

در آن زمان مفهوم این بیانیه دقیقا مشخص نبود و تنها شایعاتی وجود داشت که پس از رفتن مبارک، ارتش قدرت را در دست خواهد گرفت.

 

ـ آغاز تحرک برای کناره‏گیری مبارک

ساعت 19 روز پنجشنبه 21 بهمن (به وقت تهران) در حالی که مصر در آستانه تظاهرات ميليوني مردم مصر در روز جمعه ـ با عنوان را "جمعة الطوفان" و "جمعة الفصل" ـ بودند رسانه‏های مختلف به نقل از «احمد شفیق» نخست وزیر مصر اعلام کردند که حسنی مبارک امشب از قدرت کنار می‏رود.

تلویزیون مصر هم ساعتی بعد اعلام کرد: مبارک امشب بیانیه‏ مهمی فرائت خواهد کرد.

«حسن الروینی» فرمانده ستاد مرکزی ارتش مصر اعلام کرد: کلیه خواسته‏ها و مطالبات مردم جامه عمل خواهد پوشید.

منابع موثقی هم اعلام کردند که «حسنی مبارک» از قاهره خارج شده است، اما معلوم نیست که مقصد او به سوی "کشور آلمان" است یا "شهر شرم الشیخ".

 

ـ مبارک: تا سپتامبر هستم

ساعت 30 دقیقه بامداد جمعه 22 بهمن به وقت تهران ـ که در قاهره ساعات پایانی پنجشنبه 21 بهمن بود ـ «حسنی مبارک» بر صفحه تلویزیون ظاهر شد و بر حلاف انتظارات اعلام کرد که تا پایان دوره ریاست جمهوری‏اش در سپتامبر آینده (شهریور 1390) بر سر قدرت خواهد ماند!

سخنان وی که در نوار ضبط‏شده‏ای از تلویزیون دولتی مصر پخش شد دارای بریدگی‏هایی بود. بعدها معلوم شد که وی در شرایطی غیرعادی این نوار را پر کرده و چند بار در طی آن بیهوش شده است و سه ساعت قبل از پخش آن هم قاهره را به مقصد شرم الشيخ ترك كرده بود.

 

ـ سلیمان: برگردید سر کارهایتان

دقایقی بعد «عمر سلیمان» معاون رییس جمهور نامشروع نیز در تلویزیون ظاهر شد و ضمن تکرار وعده‏های پیشین به جوانان توصیه کرد: "به شهرها و سر کارهای خود برگردید چون وطن به بازوان شما احتیاج دارد. به شبکه‏های ماهواره‏ای و تلویزیون‏های خارجی نگاه نکنید و به کسانی که می‏خواهند شما را فریب دهند توجه نکنید".

 

ـ دو میلیون مصری در التحریر و كاخ "العروبه " قاهره در محاصره

ظهر روز جمعه 22 بهمن 1389 نزديك به هفت  هزار نفر كاخ "العروبه " قاهره را به محاصره درآوردند و خيابان‌هاي منتهي به كاخ در منطقه "مصر الجديده " قاهره را تحت كنترل درآورده‌اند. از سوي ديگر نزديك به ده هزار نفر نيز ساختمان راديو و تلويزيون مصر را محاصره كرده‌اند.

رسانه ها از حضور بیش از دو میلیون نفر در میدان التحریر در آستانه برگزاری نماز جمعه و آماده شدن برای تظاهرات میلیونی بر ضد مبارک خبر دادند.

 

ـ انقلاب پیروز شد / مبارک بالاخره کناره‏گیری کرد

روز 22 بهمن 1389 (۱۱ فوریه ۲۰۱۱) و پس از 18 روز مقاومت و فداکاری مردم، انقلاب مردم مصر پیروز شد. «عمر سلیمان» ساعت 19:30 (به وقت تهران) بر صفحه تلویزیون ظاهر شد و به طور زنده اعلام کرد: «محمد حسنی مبارک رسما از منصب ریاست جمهوری کناره‏گیری کرد و شورای عالی ارتش را مکلف نمود که قدرت را در دست بگیرد".

پس از این اعلام رسمی، «محمد حسین طنطاوی» وزیر دفاع مبارک، ریاست شورای عالی ارتش مصر را در تلویزیون ظاهر شد و پس از تشکر از مبارک و نیز ادای احترام نظامی به شهدای انقلاب، اعلام کرد که شورای عالی ارتش تا زمان برگزاری انتخابات قدرت را به دست گرفته است.

خبر سقوط مبارک، موجی از شادی را در بین مردم حاضر در میدان التحریر و دیگر نقاط مصر ایجاد کرد. میلیون‏ها مصری با شنیدن این خبر فریاد الله اکبر سردادند. تظاهرات کنندگان پس از شنیدن خبر برکناری مبارک از شوق گریه می‏کردند و یکدیگر را در آغوش می‏کشیدند. زنان و دختران مصری روی بالکن‏ها و پشت‏بام‏ها، با کشیدن کـِل و هورا ، شادی خود را بروز می‏دادند. شادمانی مردم غیر قابل وصف بود.

مردمی که از 18 روز پیش تا ساعتی قبل شعار می دادند: «الشعب ، یرید اسقاط النظام ـ مردم سقوط نظام را می‏خواهند» ، اکنون شعار می‏دهند: «الشعب اسقط النظام ـ مردم نظام را ساقط کردند».

 

ـ واکنش رژيم صهيونيستي به کناره‌گيري مبارک

رژیم صهیونیستی در پی کناره‌گیری حسنی مبارک از قدرت در مصر اظهار امیدواری کرد روند انتقال قدرت در این کشور بدون پس لرزه باشد این رژیم همچنین بر لزوم حفظ پیمان سازش مصر با اسرائیل که در سال 1979 منعقد شد تاکید کرد و گفت: «مقامات اسرائیلی با نگرانی به رویدادهای آتی این کشور و بی‌ثباتی‌های احتمالی پس از کناره‌گیری مبارک نگاه می‌کنند».

 

ـ اولین واکنش‏های غرب

«آنجلا مرکل» صدر اعظم آلمان از سقوط مبارک به عنوان یک حادثه تاریخی نام برد .

«جو بایدن» معاون اول رئیس جمهور آمریکا نیز که کشورش سال ها از حامیان جدی رژیم مبارک بود ، در واکنش به سقوط مبارک این روز را در خاورمیانه تاریخی خوانده و به مردم تبریک گفت.

«دیوید کامرون» نخست وزیر استعمار پیر که کشورش به همراه آمریکا طی سی سال حکومت مبارک ، از وی به شدت حمایت می‏کردند هم گفت: «همراه مردم مصر باقی خواهیم ماند .و انگلیس برای برپایی دموکراسی به ملت مصر کمک خواهد کرد». کامرون توضیح نداد که چرا در این سال های طولانی کمکی به ایجاد دمکراسی در مصر نکرد.

 

ـ مواضع کشورهای دیگر

جموری اسلامی ایـران: سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران پیروزی مردم مصر بر حسنی مبارک را به ملت این کشور تبریک گفت و اظهار امیدواری کرد که ملت بزرگ مصر به همه خواسته های خود برسند.

«رامین مهمان‏پرست» با بیان اینکه شادی مردم مصر شادی مردم ایران است ،افزود: تحقق اراده مردم مصر، پیروزی بزگی برای این ملت است.

تونس: مردم تونس نیز با شنیدن خبر سقوط مبارک با حضور در خیابان‏ها و به صدا درآوردن بوق ماشین های خود به شادی و سرور پرداختند.

سوئیس: سخنگوی وزارت امور خارجه سوئیس اعلام کرد: دولت کشورش حساب‏های  حسنی مبارک را در بانک‏های سوئیس مسدود کرد.

لبنان: حزب الله اعلام کرد: این پیروزی بزرگ را به مردم مصر تبریک می‏گوییم. تعداد زيادي از مردم لبنان نيز هم اكنون به خيابان‌ها ريخته نسبت به سقوط مبارك به ابراز شادي و سرور مشغول شدند.

فلسطین: جنبش‏های جهاد اسلامی و حماس با انتشار بیانیه‏ای از مردم فلسطین خواستند با حضور در یک راهپیمایی پرشکوه،در شادی مردم مصر سهیم شوند. حماس اعلام کرد: "کناره‏گیری مبارک، آغاز پیروزی انقلاب مردم مصر است".

غـزه: مردم مظلوم غزه با شنیدن خبر سقوط مبارک، با آمدن به خیابان‏ها از سقوط دیکتاتوری که چند سال گرسنگی و محاصره را به آنها تحمیل کرد ابراز شادمانی کردند.

قـطر: «شیخ حمد بن خلیفه آل ثانی» امیر قطر نیز دقایقی پیش از سقوط حسنی مبارک استقبال کرد. وی تنها حاکم عربی است که به سقوط مبارک، واکنش مثبت نشان داه است.

اردن: مردم اردن بلافاصله بعد از شنيدن خبر سقوط حسني مبارك رئيس‌جمهور مصر به خيابان‌ها ريخته و به ابراز شادماني پرداختند.

 

ـ لیست سیاه

تنها چند ساعت پس از فرار مبارک گروهی از وکلای مصری اعلام کردند که در حال تهیه لیست سیاه ثروتمندان ، وزاری سابق ، نمایندگان مجلس و درباریان هستند و بزودی با اعلام این لیست که بیش از 10000 اسم دارد، این افراد ممنوع الخروج خواهند شد.

 

ـ نقش بی‏بدیل جوانان

بدون شک مهم‏ترین نقش در پیروزی انقلاب مصر ار جوانان ایفاء کردند و هیچیک از رهبران و احزاب سیاسی مصر به پای آنان نرسیدند.

مثلا زمانی که عمر سلیمان توانست سران احزاب اپوزیسیون ـ حتي اخوان المسلمين ـ را به ميز مذاکرات بکشاند جوانان مصر بودند که با جرأت، خودباوری و قاطعیت کامل این توافق را رد و اعلام کردند که تا برکناری حسنی مبارک از قدرت به حضور خود در میدان تحریر ادامه خواهند داد.

شاخه جوانان اخوان المسلمین موسوم به «شباب اخوان المسلمین» نیز با عبور از رهبران محافظه‏کارش، عمده بار حضور خیابانی این تشکل با سابقه را به دوش کشید. دفاع بی نظیر در مقابل چماقداران شترسوار حامی حسنی مبارک در چهارشنبه خونین و ایستادگی شبانه و دفاع از پل 6 اکتبر و میدان عبدالمنعم ریاض ـ که دروازه‏هاي ورودی میدان التحریر بودند ـ  مواردی از حضور بسیار پر رنگ جوانان اخوان المسلمین در خیابان بود. چه بسا اگر مقاومت جوانان اخوان در روز چهارشنبه خونین نبود، تاریخ مصر به گونه ای دیگری رقم می‏خورد.

 

ـ حوادث پس از پیروزی انقلاب:

يكشنبه 24 بهمن: 

شورای عالی ارتش مصر اعلام کرد: قانون اساسی کشور به حال تعلیق در آمد و انتخابات در 6 ماه آینده انجام خواهد پذیرفت و انتقال قدرت در این چند ماه صورت خواهد گرفت.

- دادستان مصر اعلام کرد 43 نفر از مقامات سابق این کشور، بدون کسب اجازه دادستان کل و یا نیروهای مسلح، حق خروج از کشور نخواهند داشت. دادستان این کشور پیشتر دستور بازداشت خانگی «احمد عز» دبیر کل حزب حاکم در دوران مبارک و نیز «حبیب العادلی» وزیر کشور را صادر کرده بود.

ـ ائتلاف جوانان انقلاب بیست و پنچم ژانویه مصر، با صدور بیانیه ای ضمن تاکید بر واگذاری قدرت در اسرع وقت به غیر نظامیان خواستار تشکل دولت نجات ملی شد.

به گزارش پایگاه محیط، ائتلاف جوانان انقلابی مصر با صدور بیانیه ای تاکید کرد: انقلاب تا زمان تحقق همه خواسته های آن ادامه خواهد یافت و قدرت ظرف کمتر از نه ماه باید به غیر نظامیان واگذار شود.

 

دوشنبه 25 بهمن:

ـ گروه اخوان المسلمین مصر در بیانیه ای از شورای عالی نیروهای مسلح مصر خواست که در شرایط کنونی اصلاحات فوری انجام دهد و در مسیر خواست مردم انقلابی حرکت کند. عفو تمامی زندانیان سیاسی، لغو حالت فوق العاده در مصر و ضرورت انجام مقدمات برگزاری انتخابات پارلمانی شفاف و تحت نظارت کامل قضایی از جمله اقداماتی است که گروه اخوان المسلمین مصر از شورای شورای عالی نیروهای مسلح درخواست انجامش را دارد.

 

سه شنبه 26 بهمن:

ـ جمعات گسترده در قاهره و اسکندریه ـ بویژه در منطقه صنعتی برج العرب ـ ادامه دارد.

ـ وزیر کشور دولت انتقالی مصر هم در پی بروز ناامنی ها پس از آغاز انقلاب این کشور، معاونان اصلی خود را در امور امنیتی قاهره و امنیت عمومی برکنار کرد. برکناری مسئولان امنیتی درحالی صورت می گیرد که مردم مصر بارها بر ضرورت پیگرد و محاکمه عاملان حمله به مردم در جریان انقلاب مصر تاکید دارند. سرلشکر محمود وجدی پس از برکناری این دو مسئول، شامگاه دوشنبه طی حکمی، «سرلشکر محمد طلبه» را به عنوان رییس امنیت قاهره و «سرلشکر محسن مراد» را به سمت رییس امنیت عمومی منصوب کرد.شورای عالی نیروهای مسلح مصر قصد دارد در دو ماه آینده همه پرسی برای قانون اساسی جدید برگزار کند.

از سوی دیگر «طارق البشری» ریاست کمیته تدوین قانون اساسی مصر را برعهده گرفت. وی یک اندیشمند و متفکر اسلامی است.

ـ شوراي عالي نيروهاي مسلح مصر به منظور اعمال اصلاحات فوري در قانون اساسي اين كشور، مهلتي ده روزه به كميته موسوم به " تعديل قانون اساسي " اعطا كرد.

ـ جوانان انقلابي مصر با تأكيد بر اينكه جمعه آتي براي تحقق مطالباتشان تحصن خواهند كرد، اعلام كردند كه مطالبات خود را با تعيين مهلتي مشخص به ارتش ارائه مي‌كنند. ائتلاف جوانان انقلابي مصر اعلام كرد كه فهرستي از نامزدهاي خود براي تصدي پست نخست‌وزيري مصر و جانشيني "احمد شفيق " نخست‌وزير كنوني مصر به شوراي عالي نيروهاي مسلح ارائه خواهد كرد و جوانان انقلابي بار ديگر در جمعه آتي براي تاكيد بر ضرورت تحقق مطالباتشان تحصن خواهند كرد.

 

جمعه 6 اسفند:

ـ تظاهرات جمعه رهایی: مردم مصر با ناديده گرفتن تهديدات ارتش به ميدان التحرير نماد تجمع مردمي آمدند و با به چالش كشيدن تهديدات ارتش بر محاكمه مبارك و سقوط دولت فعلي وي تاكيد كردند. صدها هزار نفر از مردم در ميدان التحرير با برگزاري تظاهرات خواستار پايان حكومت دولت احمد شفيق و سقوط رژيم حسني مبارك شدند.

 

پنجشنبه 12 اسفند:

ـ مبارک و اعضای خانواده او ممنوع‏الخروج شدند. دادستان عالی مصر رأی به ممنوعیت سفر خانواده حسنی مبارک رئیس جمهوری مخلوع این کشور داد.

ـ با ادامه قیام مردم مصر علیه بازمانده های حسنی مبارک دیکتاتور این کشور ، احمد شفیق نخست وزیر منتخب شورای عالی ارتش مجبور به استعفا شد. "عصام شرف" وزير سابق حمل و نقل ويكي از رهبران تظاهرات بر ضد مبارك به عنوان نخست وزير انتخاب شده است.

 

جمعه 13 اسفند:

ـ حضور نخست‏وزیر در تجمع میلیونی انقلابیون در التحریر:

نخست وزیر جدید مصر با حضور در میدان التحریر قاهره به جمعیت میلیونی حاضر و تمام مردم مسلمان این کشور که مبارک را سرنگون کردند قول داد حافظ دستاوردهای انقلاب باشد و برای تحقق تمام اهداف آن تلاش کند.

"عصام شرف" در میان استقبال گسترده جمعیت میلیونی مصری هایی که در میدان التحریر قاهره جمع شده بودند گفت: من خادم ملت مصر هستم و در راستای حذف همه عوامل رژیم سابق از هیچ کوششی دریغ نخواهم کرد. من مشروعيت خود را از تظاهركنندگان اين ميدان مي‏گيرم و آرزو دارم هرچه زودتر مصر را آزاد ببينم.

 

شنبه 14 اسفند:

شوراي عالي نيروهاي مسلح مصر روز 19مارس ماه جاري را (28اسفند) روز برگزاري همه پرسي اصلاحات قانون اساسي مصر اعلام كرد و افزود: این همه پرسي در مورد اصلاح و تعديل هفت ماده و لغو يك ماده و افزودن دو ماده و يك بند جديد به قانون اساسي انتخابات مصر انجام خواهد شد.

ـ رسانه‌هاي رژيم صهيونيستي كه برخي به محافل امنيتي اين رژيم نيز نزديك هستند، نخست‌وزير جديد مصر را خطري را براي اسرائيل قلمداد كردند.

 رسانه‌هاي رژيم صهيونيستي انتخاب "عصام شرف " به عنوان نخست‌وزير دولت انتقالي مصر را خطري براي تل‌آويو و منافع اين رژيم در قاهره دانستند.

 

شنبه 21 اسفند:

ـ حكومت موقت مصر سرانجام دو نفر از ياران خالد اسلامبولي را كه به جرم مشاركت در ترور انقلابي انور سادات، رييس جمهور پيشين اين كشور، در سال 1981 زنداني شده بودند، آزاد كرد.

 

یکشنبه 22 اسفند:

ــ فشار آمریکا بر شورای نظامی مصر برای حفظ معاهدات با تل آویو

یک منبع خبری با اشاره به اینکه آمریکا به اسرائیل قول حفظ منافع این رژیم را در مصر داده است، از تحت فشار بودن شورای عالی نظامی مصر برای حفظ معاهدات سابق قاهره با تل آویو پرده برداشت.

اخبار واصله حاکی ازآن است که اسرائیل تنها نگران وضعیت داخلی مصر نیست بلکه از اینکه امتداد انقلاب مصر بر وضعیت استراتژیکی این رژیم تاثیر گذار باشد بسیار هراسان و مضطرب است.

 

شنبه 28 اسفند:

ـ همه‌پرسي درباره ايجاد اصلاحات در قانون اساسي مصر در اين كشور آغاز شد. مراكز راي‌گيري در مصر از ساعت 8 صبح براي انجام همه‌پرسي در اين كشور درباره ايجاد اصلاحات در قانون اساسي مصر باز شدند.

ــ انهدام يك شبكه جاسوسي صهيونيستي در مصر

قاهره يك شبكه جاسوسي صهيونيستي را كه اولين شبكه اعلام شده به اين صورت بعد از سقوط رژيم سابق اين كشور است، شناسايي و منهدم كرده است.

يك منبع مسئول در اين زمينه اعلام كرد كه دادستاني بحرين تحقيقاتي را در زمينه اين شبكه جاسوسي انجام داده و از چند روز پيش اعضاي آن را بازداشت كرده است، روزنامه‌هاي مصري نيز نوشتند كه برخي از اعضاي اين شبكه شامل يك مصري و دو اسرائيلي فرار كرده‌اند.

اين شبكه مي‌افزايد كه در ميان متهمان اين شبكه يك فرد خارجي نيز وجود دارد، وي به تابعيت اين فرد اشاره‌اي نكرده و در عين حال گفت كه اين جاسوس سعي داشت تا اطلاعاتي را از تحركات ارتش در زمان تظاهرات مردمي در ژانويه و فوريه گذشته به دست آورد.

 

دوشنبه اول فروردین 1390 :

ـ نتیجه همه‏پرسی: اكثر مردم با اعمال تغييرات در قانون اساسي موافقت كردند

براساس نتايج نهايي همه‌پرسي در مصر مشخص شده كه اكثر مردم اين كشور با اعمال تغييرات در قانون اساسي مصر موافق هستند و اين موافقت مسير را براي برگزاري انتخابات پارلماني و رياست جمهوري اين كشور ظرف چند ماه آينده هموار مي‏كند.

براساس نتايج نهايي همه‌پرسي اخير در مصر مشخص شد كه اكثريت مردم اين كشور با اعمال تغييرات گسترده در قانون اساسي اين كشور موافق هستند.

پاسخ مثبت مردم مصر به تغييرات قانون اساسي در اين كشور مي‌تواند شرايط را براي آرام كردن اوضاع مصر به دنبال انقلاب در كشور فراهم كند.

همچنين اعلام اين نتايج باعث مي‌شود كه گروه‌هايي سياسي تلاش‌هاي خود را براي شركت در انتخابات پارلماني و رياست جمهوري آغاز كنند.

براساس این گزارش، مردم مصر معتقدند كه انتخابات رياست جمهوري و پارلماني در اين كشور بسيار مهم و سرنوشت‌ساز هستند چون دولت و پارلمان آينده اين كشور روند اعمال تغييرات در مصر را بر عهده خواهند گرفت.

يكي از اعضاي شوراي عالي نظامي در مصر اعلام كرد كه اين شورا قرار است آغاز روند اعمال تغييرات در قانون اساسي اين كشور را اعلام كند.

احمد عطيه، رييس كميسيون انتخابات مصر نيز تصريح كرد كه از ‌٤٥ ميليون واجد شرايط راي دادن در اين كشور ‌٤١ درصد در اين انتخابات شركت كردند. بيش از ‌١٤ ميليون نفر (‌٢/٧٧ درصد) با اعمال تغييرات در قانون اساسي مصر موافقت و حدود چهار میلیون (‌٨/٢٢ درصد) با اين تغييرات مخالفت كردند.

ـ انقلاب مردم مصر 685 شهید داشت

کمیته حقیقت‏یاب مصر وابسته به شورای حقوق بشر شمار شهدای خیزش مردمی مصر را که منجر به سقوط نظام مبارک شد؛ 685 تن اعلام کرد.

بر اساس این گزارش، کمیته مذکور در گزارش خود درباره‏ی تجاوز و نقض قوانین از سوی نیروهای امنیتی علیه تظاهرکنندگان در حوادث انقلاب مصر که به شورای عالی نیروهای مسلح ارائه داد؛ شمار شهدا را نزدیک به هفتصد تن اعلام کرد.

"محمد فائق"، رییس کمیته حقیقت یاب و وزیر اطلاع رسانی سابق در نظام مبارک گفت: نزدیک به پنج هزار تن نیز مجروح شده‏اند که بیشتر آنان از سر و سینه مورد اصابت قرار گرفته‌اند که 1200 تن نیز از آنان از ناحیه چشم زخمی شده‌اند.

 

شنبه 6 فروردین:

ـ تشكيل كميته‌اي مصري براي بازگرداندن دارايي‌هاي توقيف شده مبارك

شوراي عالي نيروهاي مسلح مصر كه قدرت را در اين كشور بدست دارد، اعلام كرد،‌ كميته‌اي را براي بازگرداندن دارايي‌هاي توقيف شده حسني مبارك به مصر تشكيل مي‌دهد.

"الشرق الاوسط "، شوراي عالي نيروهاي مسلح كه از زمان سرنگوني حسني مبارك قدرت را در اين كشور بدست دارد، اعلام كرد،‌ درصدد است، كميته‌اي تشكيل دهد تا با سفر به كشورهاي اروپايي‌ و ديدار با مقامات و مسئولان ذيربط دارايي‌هاي توقيف شده حسني مبارك در اين كشورها را به مصر بازگرداند.

رياست اين كميته را "عاصم الجوهري " معاون وزير دادگستري مصر در امور مبارزه با مفاسد مالي برعهده دارد.

ـ طرح قاهره براي بازگشايي منظم گذرگاه رفح

وزير امور خارجه مصر در ديدار با هيئتي از حماس به رياست محمود الزهار از طرح قاهره براي بازگشايي منظم گذرگاه رفح خبر داد.

نبیل العربي تصريح كرد كه قاهره طي روزهاي آينده طرح جديد و منصفانه‌اي را براي بازگشايي منظم گذرگاه رفح ارائه خواهد داد و كميته‌اي ويژه در وزارت امور خارجه مصر در حال بررسي اين مسئله تحت نظر مستقيم وزير امور خارجه است.

وزير امور خارجه مصر تاكيد كرد كه اوضاع نوار غزه در اولويت دستور كار اين كشور است و به زودي راه‌حل‌هايي در رابطه با آن ارائه خواهند كرد.

نبيل العربي با اشاره به محاصره غزه گفت: اوضاع نوار غزه در اولويت مصر است بويژه اينكه آنچه در غزه رخ مي‌دهد از لحاظ حقوق بشر قابل قبول نيست. ما در حال حاضر در تلاش هستيم تا راه‌حلي را براي تعامل با اين اوضاع بيابيم و احتمالا كميته‌ها تا اواخر هفته كار خود را به اتمام رسانده و ما اين موضوع را با تمامي بخش‌هاي دولتي كشور بررسي خواهيم كرد.

ــ توطئه انتشار تفکرات تکفیری در مصر

شخصیت های اسلامی مصر با هشدار درباره انتشار تفکرات وهابیت و تکفیری در مصر، بر ضرورت توجه به خطرات اینگونه تفکرات تأکید کردند.

"محمد رأفت عثمان" عضو تجمع تحقیقات اسلامی اظهار داشت: باید برای یافتن افرادی که چنین تفکراتی را مطرح می کنند و تحریک کنندگان آنها در وضعیت حساس کنونی تحقیقات صورت بگیرد.

وی با بیان اینکه علمای الازهر با این فتنه انگیزان نیستند، تاکید کرد: علما باید به مسائل مهمی مانند آزادی ها و دمکراسی در جهان اسلام و همچنین پیشرفت علمی و جلوگیری از مطرح شدن مسائل حاشیه ای که باعث فتنه انگیزی می شود، بپردازند.

 

جمعه 19 فروردین:

ــ تظاهرات‌ میلیونی و 20 شهید و مجروح جدید

در تظاهرات ميليوني  مردم مصر پرچم‌هاي آمريكا و رژيم صهيونيستي به آتش كشيده شد. مردم مصر در این روز تظاهرات ميليوني با عنوان "جمعه محاكمه و پاكسازي " در ميدان التحرير قاهره برگزار كردند و مردم با سردادن شعارهايي خواستار مجازات سران رژيم مبارك شدند.

شبکه العالم از کشته شدن دو نفر و زخمی شدن هجده نفر دیگر در درگیری نیروهای ارتش مصر با تظاهر کنندگان در میدان التحریر قاهره خبر داد.

 

چهارشنبه 24 فروردین:

ـ پس از فراخوانده شدن مبارك به بازجويي در اتهامات وارده به او مانند گشودن آتش بر روي تظاهركنندگان طي انقلاب مصر و فساد مالي، حال وي رو به وخامت گذاشت و در بيمارستان شرم الشيخ بستري شد.

ــ بازداشت فرزندان مبارك

دو پسر حسني مبارك به نام‌هاي "جمال " و "علاء " براي بازجويي به مدت 15 روز در قضاياي فساد مالي دستگير شدند.

پيش از اين دادستان كل مصر احضاريه "محمد حسني مبارك " و دو فرزندش به نام‌هاي "جمال " و "علاء " به اتهام تشويق به كشتار انقلابيون و فساد مالي از جمله حيف و ميل اموال عمومي را صادر كرده بود.

ــ بازداشت دبيركل سابق حزب حاكم مصر

 دستگاه‌هاي امنيتي و اطلاعاتي مصر اعلام كردند كه دبيركل سابق حزب حاكم بر اين كشور را به اتهام دست داشتن در كشتار تظاهركنندگان مصري در حادثه جمل بازداشت كرد.

دستگاه‌هاي امنيتي و اطلاعاتي مصر اعلام كردند، "صفوت شريف " را كه در رژيم مبارك دو پست دبيركلي حزب حاكم و رياست مجلس مشورتي مصر را برعهده داشت، به اتهام دست داشتن در كشتار تظاهركنندگان مصري در حادثه جمل و حفظ و نگهداري دارايي‌هاي "فتحي سرور " رئيس مجلس ملت و همسر و فرزندانش بازداشت و دستگير كرده‌اند.

ــ صدور قرار بازداشت "مبارك " از سوي دادستاني كل مصر:

با صدور قرار بازداشت مبارك از سوي دادستاني كل مصر،‌ رئيس جمهور سابق قاهره به مدت 15 به منظور انجام بازجويي‌ها به اتهامات فساد مالي و تشويق به كشتار تظاهرات كنندگان انقلاب 25 ژانويه بازداشت مي‌شود. اين در حالي است كه دو فرزند مبارك به نام‌هاي جمال و علا نيز به اتهام "فساد مالي " با حكم داستاني كل دستگير شده‌اند.

ـ به دنبال تظاهرات جمعه‌هاي اخير ملت مصر در تاكيد لزوم محاكمه مبارك و فرزندانش و اعضاي حزب حاكم، "صفوت الشريف " رئيس سابق حزب حاكم مصر در زمان مبارك دستگير و قرار بازداشت وي به اتهام تشويق به كشتار مردم براي مدت 15 روز تا پايان بازجويي‌ها صادر شده است.

 

دوشنبه 29 فروردین:

ـ بازجويي از پسران مبارك در زندان: دادستان عمومي مصر بازجويي از علاء و جمال، دو پسر حسني مبارك را در يكي از زندان‌هاي قاهره آغاز كرد.

يك هيئت تحقيقاتي از دفتر دادستاني عمومي مصر راهي زندان "مزرعه طره " در قاهره شدند تا كار بازجويي از دو پسر مبارك، علاء و جمال مبارك را با حضور وكلاي مدافع‌ ايشان در زندان آغاز كنند.

اتهامات وارده به جمال و علاء مبارك فساد مالي و سوء استفاده از قدرت و نفوذ خود در بسط قدرت مالي و بدست آوردن درآمد از راه‌هاي غيرقانوني است.

 

یک شنبه چهارم اردیبهشت:

ـ محاکمه وزیر نفت سابق مصر بدلیل فروش ارزان گاز به رژیم اسرائیل

دادستان کل مصر در بیانیه ای از محاکمه قریب الوقوع وزیر نفت سابق این کشور به اتهام فروش ارزان گاز به رژیم صهیونیستی خبر داد.

دادستان کل مصر شب گذشته "سامح فهمی" وزیر نفت و 6 تن از دیگر مسئولان سابق این کشور را به اتهام امضای قرارداد گاز طبیعی مصر با رژیم صهیونیستی به دادگاه فراخواند.

این دادستان در بیانیه ای اعلام کرد که این تصمیم در راستای تلاش برای مبارزه با فساد حاکم در دوره ریاست جمهوری حسنی مبارک دیکتاتور سابق مصر اتخاذ شده و افراد مذکور در دادگاه جنایی قاهره محاکمه خواهند شد و زمان آن متعاقبا اعلام خواهد شد.

 

دوشنبه پنجم اردیبهشت

ــ پشيماني ديكتاتور مخلوع مصر براي فرار نكردن از كشور

" حسني مبارك "پس از بازجويي و قرار گرفتن در دست عدالت، از اينكه پس از كناره‌گيري از قدرت به عربستان يا امارات فرار نكرده ابراز پشيماني كرد.

منابع بيمارستاني در شرم الشيخ با بيان اين كه حسني مبارك كنترل عصبي خود را از دست داده، تاكيد كردند: روز گذشته او برسر خود مي كويبده و به خود مي‌گفته كه هرچه برسرش آمده از دست خودش بوده است و تمام اطرافيانش خائن‌هايي بودند كه عليه او اعتراف كرده و او را فروخته‌اند.

به گفته اين منابع، مبارك اعتراف كرده كه دوبار در زندگيش مرتكب خطاي بزرگ شده است: يكبار وقتي تصميم به كناره‌گيري از قدرت گرفت و آن را به شوراي عالي نظامي نيروهاي مسلح مصر اعلام كرد و ديگري هنگامي كه به گفته همسرش سوزان گوش فرانداد و پس از كناره‌گيري از قدرت مصر را به قصد عربستان يا امارات ترك نكرد.

 

دوشنبه دوم خرداد:

ــ ارجاع پرونده مبارک به دادگاه جنایی

منابع قضایی مصر با اشاره به فهرست اتهامات "حسنی مبارک"، از ارجاع پرونده دیکتاتور مخلوع این کشور به دادگاه جنایی تا 72 ساعت دیگر خبر می دهند.

اتهامات مبارک که باید در دادگاه جنایی به آنها پاسخگو باشد شامل کشتن تظاهرات کنندگان مصری در جریان انقلاب، ممانعت از حضور انقلابیون در میدان التحریر قاهره، صدور فرمان تیراندازی به سوی مردم در سمت رئیس شورای عالی نیروهای مسلح و قطع ارتباطات تلفنی و اینترنتی مصریها در روزهای انقلاب این کشور است.

ــ حمايت همه گروه‌هاي سياسي مصر از تشكيل ائتلاف تهران، قاهره و آنكارا

يك فعال سياسي مصر تشكيل محور ايران، تركيه و مصر را مورد حمايت تمامي گروه‌هاي سياسي اين كشور و به سود كشورهاي منطقه دانست.

"اسامه رشدي " در باره پيشنهاد تشكيل محور ايران، تركيه و مصر از سوي اخوان المسلمين اين كشور گفت: تشكيل چنين محوری عملا در محافل سياسي مصر مطرح است چرا كه بر اين باوريم ايران، تركيه و مصر از جمله كشورهاي بزرگ منطقه هستند و به همين دليل، بايد ميان آنها همكاري‌هاي تنگاتنگ وجود داشته باشد تا در سايه چنين همكاري ثبات و امنيت در منطقه فراگير شود.

اين فعال سياسي مصري افزود: همكاري ايران، تركيه مصري مي‌تواند آينده خوبي را براي مردم منطقه رقم بزند البته اين كشورها نبايد اجازه دهند كه بيگانگان در ائتلاف و همكاري آنها دخالت كنند و اين محور را با مشكلات مواجه سازنند.

 

چهارشنبه 4 خرداد

پرونده مبارک به دادگاه جنایی مصر ارجاع داده شد

"عبدالمجید محمود"، دادستان کل مصر پرونده" حسنی مبارک، علاء و جمال مبارک" و "حسین سالم" را به دادگاه جنایی فرستاد.

اتهاماتی که دادستانی به این افراد وارد کرده است عبارتند از کشتار عمدی، دخالت در قتل شرکت کنندگان در تظاهرات انقلاب ژانویه، سوء استفاده از نفوذ و زیان به بیت المال است.

 

شنبه 7 خرداد:

ــ تحركات آمريكا براي تعويق انتخابات مصر

"مجدي حسين" دبيركل حزب عمل اسلامي مصر از تحركات آمريكا براي به تعويق انداختن انتخابات اين كشور خبر داد. وی با اشاره به اين كه آمريكا در صدد به تعويق انداختن انتخابات مصر است؛ به نشست اخير سفير اين كشور با گروه‌هاي مخالف مصري در قاهره و اظهارات وي درباره خواست آمريكا مبني بر به تعويق انداختن انتخابات جهت آمادگي بيشتر گروه‌هاي مخالف و حمايت واشنگتن از اين گروه‌ها اشاره كرد.

وي همچنين گفت: آمريكا و فرانسه درصدد به تعويق انداختن انتخابات در تونس و به همان دلايل در مصر هستند زيرا برخي اعتقاد دارند اگر انتخابات در شرايط فعلي برگزار شود جناح اسلامگرا پيروز خواهد شد.

دبيركل حزب عمل اسلامي مصر بر برگزاري انتخابات در موعد مقرر و بدون هر گونه تاخير تاكيد كرد.

ـ گـذرگاه رفح كاملا بازگشـايي شد

 مقامات مصر طبق وعده قبلي امروز گذرگاه رفح را به طور كامل بازگشايي كردند؛ اقدامي كه سبب شكسته شدن حصر غزه مي‌شود و رژيم صهيونيستي آن را خطري جدي براي خود توصيف كرد.

مقامات مصر اعلام كردند كه زنان و افراد زير 18 و افراد بالاي 40 سال و فرزندان همراه والدين خود نيازي به دريافت ويزا ندارند.

آغاز حركت در گذرگاه رفح با خودروهاي آمبولانس بود كه بيماران را از غزه به مصر منتقل كردند. گذرگاه رفح در روزهاي جمعه و تعطيلات رسمي مصر بسته خواهد بود.

ــ محکومیت حسني مبارك به پرداخت 33 ميليون دلار

رئيس جمهور مخلوع مصر به دليل آسيب زدن به اقتصاد كشور از طريق قطع خدمات اينترنت و شبكه تلفن همراه به همراه دو وزير سابق اين كشور به پرداخت 90 ميليون دلار محكوم شد.

يك مقام قضايي در مصر از محكوم شدن حسني مبارك و احمد نظيف نخست وزير سابق و حبيب العادلي وزير كشور سابق مصر به پرداخت 90 ميليون دلار خبر داد.

اين مقام قضايي دليل اين جريمه را جبران خسارت‌هاي مادي و اقتصادي دانست كه در پي تصميم دولت سابق مصر براي قطع خدمات اينترنت و شبكه تلفن همراه در روزهاي انقلاب مردمي، به كشور وارد شد.

حق اعتراض به اين حكم براي اين سه مسئول سابق مصر هنوز باقي است اما حسني مبارك با اتهام‌هاي شديدتري همچون قتل مردم تظاهرات‌كننده رو به روست كه مجازات آن تا اعدام نيز خواهد رسيد.

هفته گذشته حسني مبارك به دادگاه جنايي ارجاع داده شد؛ به طوري كه مطبوعات اسرائيلي اعلام كردند كه مصري‌ها مبارك را به جهنم فرستادند.

 

جمعه 13خرداد:

ــ فتنه وهابي در مصر با پول سعودي

برخي رهبران مسلمانان با تدوين دادخواستي برخي از شخصيت‌ها و رهبران جريان سلفي تكفيري و وهابي را عامل برانگيختن فتنه‌هاي طايفه‌اي در مصر دانستند.

شماري از رهبران مسلمانان و طريقت صوفي مصر با ارائه اين دادخواست، برخي از شخصيت‌ها و رهبران جريان سلفي تكفيري و وهابي را به برانگيختن فتنه هاي طايفه اي ، اهانت به شخصيت هاي ديني و تحريك به تخريب كليساها و آرامگاه ها در مصر متهم كردند.

اين رهبران مسلمانان و طريقت صوفي در مصر يك سي دي با عنوان "كامليا و خواهرانش " ضميمه يادداشت كردند كه شامل مجموعه‌اي از سخنراني‌ها و خطبه‌هاي مبلغان وهابيت است.

در اين يادداشت آمده است: اين سي دي به خارج از مصر ارسال مي‌شود و درميان عمره‌گزاران در فرودگاه‌هاي عربستان سعودي براي ايجاد فتنه‌هاي طايفه‌اي ميان مردم مصر توزيع مي‌شود.

"اين سي دي ارتباط جريان سلفي تكفيري وهابي مصري را با سعودي‌ها ثابت مي‌كند و همچنين نشان مي‌دهد كه سعودي‌ها براساس فتواهاي تكفيري مشوق تخريب كليساها و آرامگاه‌ها هستند ".

رهبران مسلمانان و طريقت صوفي مصر خواستار بازجويي از افرادي مانند "محمد حسان " ، "ياسر برهامي " ، "ابو اسحاق الحويني " ، "محمد الزغبي " و "محمد عبدالمقصود " كه سخنراني آنان در اين سي دي موجود است و همچنين اتخاذ تدابير لازم عليه آنها به منظور حفظ امنيت ، ثبات و آرامش اجتماعي در مصر شده‌اند.

نويسندگان اين يادداشت تهديد كرده‌اند كه درصورت عدم بازجويي از متهمان و اعلام نتايج بازجويي، تحصن و اعتصاب غذا مي‌كنند و به دادگاه‌هاي بين المللي متوسل مي شوند.

"محمد الدريني " دبيركل شوراي عالي حمايت از اهل بيت (ع) در مصر گفت : اگر دادستان كل مصر به اين يادداشت واكنش مثبت نشان ندهد ، چند روز ديگر اقدامات داخلي و بين المللي آغاز خواهد شد.

وي افزود: در اين سي دي به "احمد الطيب " شيخ الازهر ، "علي جمعه "مفتي مصر و پاپ اشنوده اهانت شده و اگر سران سلفي تكفيري و وهابي محاكمه نشوند از مردم درخواست خواهيم كرد در تظاهراتي ميليوني شركت كنند.

الدريني اظهار داشت : دلايل و اسنادي به دادستان كل مصر ارائه خواهد شد كه از حمايت مالي عربستان از سلفي تكفيري و وهابي در مصر با هدف گسترش تفكر وهابي كه به برانگيختن فتنه در ميان مصري هاي مسلمان ، مسيحي، صوفي و سلفي مي انجامد، پرده برمي دارد.

 

جمعه 10 تير :

ـ سنگباران سفارت آمريكا

صدها جوان مصري عضو جنبش 6 آوريل ديروز ـ دهم تیرماه ـ پس از حضور در تظاهرات "جمعه بازخواست" در ميدان التحرير به سوي سفارت آمريكا در "گاردن سيتي" قاهره تظاهرات كردند.

روز گذشته هزاران تظاهركننده مصري با حضور در ميدان التحرير در تظاهرات "جمعه بازخواست " شركت و بر خواسته‌هاي خود كه در رأس آنها محاكمه حسني مبارك و سران سابق رژيم اوست، تاكيد كردند.

تظاهركنندگان مصري اعلام كردند: تا رسيدن به خواسته‌هاي خود در ميدان التحرير اعتصاب خواهند كرد و شب گذشته اولين شب اعتصاب خود را در ميدان التحرير به صبح رساندند.

تظاهركنندگان مصري تاكيد مي‌كنند: اگر دولت و شوراي عالي نظامي مصر نخواهد سران سابق و در رأس آنها حسني مبارك را محاكمه كند، ملت مصر آنها را محاكمه و براي آنها چوبه‌هاي دار نصب خواهد كرد.

 

ـ بازگشت به میدان التحریر برای جاوگیری از انحراف انقلاب

از روزهای آغازین تیرماه 1389 انقلابيون مصر براي جلوگیری از انحراف انقلاب مصر، مردم را به "بازگشت به میدان التحریر" و "بازخواست و تعيين سرنوشت" دعوت کردند.

مردم نیز به این دعوت پاسخ مثبتدادند. اما حضور مجمدد در میدان التحریر منجر به درگيري نيروهاي امنيتي مصر با تظاهرات‌كنندگان مصر شد.

اما 30 جريان و حزب سياسي پس از آن که تظاهرات "جمعه پافشاري براي تصحيح مسير انقلاب" روز جمعه تیر با شكوه هرچه تمام‌تر در سراسر مصر برگزار شد اعلام كرداند که تحقق خواسته‌هايشان به اعتصاب خود پايان نخواهند داد و ميدان‌التحرير را ترك نخواهند کرد.

 

ـ نخبگان سياسي و انقلاب دوم

نخبگان سياسي مصر نيز با اعلام حمايت از اعتصاب جوانان انقلابي مصر، خواستار تداوم اين اعتصاب تا تحقق اهداف اين انقلاب شدند.

جنبش ائتلاف 6 فوريه نسبت به انجام انقلاب دوم در صورت عدم تحقق خواسته‌هاي ملت مصر به شوراي عالي نظامي مصر هشدار داد.

 

ـ بیانیه هفت ماده‏ای تحصن‏کنندگان در میدان التحریر

روز 18 تیر 1390 تحصن‏کنندگان در میدان التحریر قاهره، در بیانیه‏ای با اعلام خواسته‏های خود، تاکید کردند تا تحقق کامل این خواسته‏ها میدان التحریر را ترک نخواهند کرد.

«جرج اسحاق» فعال سیاسی مصری بیانیه هفت ماده‏ای تحصن‏کنندگان میدان التحریر را به شرح زیر قرائت کرد:

1. انحلال دادگاه‏های نظامی و آزادی فوری همه این زندانیان و محاکمه آنها در دادگاه غیر نظامی؛

2. لغو همه قوانینی که برپایی تحصن و اعتصابات مسالمت‏آمیز را ممنوع کرده است و نیز قانون جدید احزاب و مجلس خلق که با اهداف انقلاب در تضاد است؛

3. محاکمه علنی همه مفسدان و قاتلان شهدای انقلاب و تشکیل دایره ویژه قضایی در این زمینه؛

4. وزیر کشور باید فردی غیرنظامی باشد، ساختار کابینه باید تغییر کند و همه افسرانی که در شکنجه و اقدامات علیه انقلابیون دخالت داشته‏اند باید محاکمه شوند؛

5. اتحادیه کارگری مصر باید منحل شود؛

6. بودجه جدیدی برای کشور تنظیم شود و حقوق مطابق نرخ قیمت‏ها قرار داده شود؛

7. پاکسازی فوری کابینه و نهادهای دولتی و رسانه‏ها و بانک‏ها و ممانعت از حضور رهبران حزب حاکم سابق در روند سیاسی.

جرج اسحاق پس از قرائت این بیانیه هفت ماده‏ای گفت: «کسانی که بر موج انقلاب سوار شده و ما را اقلیت می‏دانند باید بدانند که سیاست گاو مقدس به پایان رسیده است».