جهت بزرگنمایی عکس کلیک نمایید
آخرین شماره ها
نشریات دیگر
عناوین
فونت درشتر
فونت ریزتر
نسخه متنی
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

پیش‌گفتار

زادهوش احمد«شَهرُ رَمضان اَلَّذي اُنزِلَ فيهِ القُرآن»

پگاه ماه مبارك رمضان بشارت‌گر بارش رحمت ويژه الهي و آغاز بخشايش خاص رباني است. منادي حق دل­هاي مشتاق و ضماير آگاه را به ميهماني خدا مي­خواند و بر سر خوان بي‌منتهاي رحمت وي مي­نشاند.

خانه­هاي خدا رونقي دو چندان مي­يابند و كتاب خدا فروغ بصيرت و حكمت خويش را بر دل تلاوت­كنندگان مي­بارد و بندگان خدا دروازه گوش و هوش و دل و جان خويش براي نيوشيدن پيام خدا و اولياي او مي­گشايند.

در گرماگرم اين رحمت دهي و حكمت­رساني از يك سو و پندپذیری و آمرزش­خواهي از دگر سو داعيان الي­الله و مبلغان رسالات الهي واسطة فيض و حلقة اتصال اين دو مي­باشد.

اين امانت‌داران امين گوهرهاي حكمت و بصيرت را به شايسته­ترين وجه از منابع آسماني آن «كتاب و سنّت» دريافت مي­كنند و آن را در دل و جان مخاطبان مي­نشانند.

مبلغان گرامي در كنار اين خوان حكمت­گستري و بصيرت افزايي و بساط تزكيه و تربيت نسبت به تعميق باورها، اصلاح هنجارها و ترويج ارزش­هاي والاي اسلامي، هشدار مي­دهند و همگان را به رعايت آن دعوت مي­كنند.

در كنار آن دو مسئوليت بزرگ، آگاهي­افزايي اجتماعي نسبت به پديده­هاي ملي و مسائل امت اسلامي و گسترة جهان بشري ديگر مسئوليت سترگي است كه بايد حق آن گذارده شود، زيرا تنها آگاهان نسبت به زمانه­اند كه از خطر تهاجم فتنه­ها و بيم امواج هراسناك گمراهي­ها در امانند كه «العالم بزمانه لا تهجم عليه اللوابس».

امروز انقلاب اسلامي ايران پرچم‌دار دعوتي جهاني و پديدارگر افق نوين فراروي بشريت معاصر است. شناخت هر چه ژرف­تر اين پديده بي‌نظير تاريخ اسلام و آشنايي بيشتر با مباني نظري و تهديدها و فرصت‌هاي آن، ضرورت ديگري است كه مبلغان گرامي بدان مي­پردازند.

اميد همه اقشار جامعه آن است كه در فرصت بي­بديل ماه مبارك رمضان، ملت ما به ويژه نسل جوان كه اميد آينده تاريخ اين امت­اند در يك فرايند تعليم و تربيت و رشد و تزكيه تا رمضان آينده از همه آسيب­هاي انديشه و عمل بيمه شوند.

اين هنر بزرگ مبلغ توانمند و پاك نفس و دانشمند است كه معارف والاي اسلامي را به زبان روز مردم روزگار ابلاغ كند كه «لو علموا النّاس محاسن كلامنا لاتبعونا».

و اين ثمره عملي همه تلاش­هاي آموزشي در طول سال بلكه طول سال­ها تعليم و تربيت در حوزه است.

در كنار تلاش گسترده علمي مبلغان و كسب آمادگي­هاي علمي و عملي آنان در طول سال مجموعه كتاب­هاي ره توشه گامي در جهت آگاهي­افزائي مبلغان گرامي است.

در راستاي اين هدف مقدس و با توجه به نام­گذاري  سال 1390 به سال جهاد اقتصادی از سوي مقام معظم رهبري، امسال ره توشه در قالب چهار جلد كتاب با موضوعات متنوع و یک جلد با عنوان گفتمان عقاید و اندیشه‌ها ویژه مناطق و استان‌های خاص و هر كدام در حجمي متناسب با روزهاي ماه مبارك رمضان عرضه مي­شود، اميد است كه مقبول طبع مردم صاحب هنر قرار گيرد.

طبيعي است كمال يافتن اين مجموعه و رسيدن به جايگاه شايسته آن نيازمند ارائه پيشنهادها و انتقادها و بيان نقاط قوت و ضعف آن است تا اين مجموعه در يك سير كمالي مناسب قرار گيرد.

اينجانب از همه دست­اندركاران مجموعه به ويژه برادر ارجمند جناب آقای نورالهی مدیر اداره چاپ و نشر و ديگر همكاران گرامي‌شان كه مسئوليت رايزني با مؤلفان و تهيه مقالات را به عهده داشته­اند و جناب حجت الاسلام و المسلمین حسینی عارف كه کار تدوین و گرد‌آوری این کتاب را به عهده داشتند و همچنین از حجت الاسلام و المسلمین موسوی، صميمانه تقدير و تشكر مي­نمايم.

خداوندا! به انديشه و قلم و بيان ما رواج سخن حق عنايت فرما و ما را دعوت كنندگان علمي و عملي به دينت قرار ده.