خرداد 1394
 
شماره : 279
آخرین شماره ها
نشریات دیگر

جايگاه ايمان در تشكيل خانواده قران ، زنان ، نكته ها و پيام ها 3
تقوی محمدکاظم

 

قرآن، زنان، نكته‏ها و پيام‏ها (3)
جايگاه ايمان در تشكيل خانواده‏

محمدكاظم تقوى‏

«وَ لا تَنْكِحُوا الْمُشْرِكاتِ حَتَّى يُؤْمِنَّ وَ لَأَمَةٌ مُؤمِنَةٌ خَيْرٌ مِنْ مُشْرِكَةٍ وَ لَوْ اَعْجَبَتْكُمْ وَ لا تُنْكِحُوا الْمُشْرِكينَ حَتَّى يُؤْمِنُوا وَ لَعَبْدٌ مُؤْمِنٌ خَيْرٌ مِنْ مُشْرِكٍ وَ لَوْ اَعْجَبَكُمْ اوُلئِكَ يَدْعُونَ اِلىَ النَّارِ وَ اللَّهُ يَدْعُوا إِلىَ الْجَنَّةِ وَ الْمَغْفِرَةِ بِاِذْنِهِ وَ يُبَيِّنُ آياتِهِ لِلنَّاسِ لَعَلَّهُمْ يَتَذَكَّرُونَ؛

بقره/221

[شما اى مسلمانان‏] با زنان مشرك (و بت‏پرست) ازدواج مكنيد، تا ايمان بياورند. قطعاً كنيز باايمان بهتر از زنِ مشرك است، هر چند [زيبايى‏] او شما را به شگفت آورد. و به مردان مشرك زن مدهيد تا ايمان بياورند. قطعاً برده باايمان بهتر از مرد آزادِ مشرك است، هر چند شما را به شگفت آورد. آنان [شما را ]به سوى آتش فرا مى‏خوانند و خدا به فرمان خود [شما را ]به سوى بهشت و آمرزش مى‏خواند، و آيات خود را براى مردم روشن مى‏گرداند. باشد كه متذكر شوند.»

پيام‏ها و نكته‏ها:

1- ازدواج با زنان بت‏پرست، تا هنگامى كه ايمان نياورند، حرام است.
2- معيار اصلى در انتخاب همسر، «ايمان» است و نه برخوردارى از ظواهر و مظاهر مادى و مسائل اعتبارى. زيرا ملاك اساسى ارجمندى انسان، «ايمان» است و شرك و بت‏پرستى مايه بى‏ارزشى و سقوط او مى‏باشد.
3- كنيز باايمان براى همسرى، شايسته‏تر از زن آزادِ بت‏پرست است، هر چند زيبا و دلربا باشد.
4- ازدواج زنان باايمان با مردان بت‏پرست حرام است، مگر آن وقت كه ايمان بياورند.
5- غلامان و بردگان باايمان از بت‏پرستانِ آزاد شايسته‏تر مى‏باشند و نيز برده مؤمن براى همسرى زن مسلمان از مردِ آزاد بت‏پرست، شايسته‏تر است.
6- زن و مرد آزاده مى‏توانند با زن و مرد غير آزاد و برده - در صورت تساوى در ايمان - ازدواج كنند و اين اختلاف طبقاتى مانع از پيوند زناشويى نمى‏گردد.
7- مؤمنان نبايد زنان با ايمان را به ازدواج مردان بت‏پرست در آورند. براى اينكه بر اساس آموزه‏هاى اسلامى، لازم است ارزش‏هاى الهى بر جاذبه‏هاى مادى و ظواهر دنيوى مانند ثروت و زيبايى، مقدم داشته شود.
8- بت‏پرستان با فكر و عمل خود، ديگران را به سوى جهنم و عذاب سوق مى‏دهند و ازدواج با آنان زمينه‏ساز انحراف و جهنمى شدن است.
9- جلوگيرى از مفسده بر جلب منفعت مقدم است. شايد با ازدواج مؤمن با مشرك زمينه و اسباب ايمان آوردن مشرك فراهم شود، اما خطر انحراف و تباهى شخص مؤمن هم وجود دارد. بنابراين دورى و جلوگيرى از تباهى و گرفتارى كفر و جهنمى شدن، بر مصلحت و منفعت ايمان آوردنِ يك بت‏پرست مقدم است.
10- خداوند انسان‏ها را به بهشت و آمرزش خويش دعوت مى‏كند كه عمل به تكاليف الهى و پرهيز از گناهان، راه رسيدن به آن است و البته بايد توفيق الهى رفيق گردد.
11- بايد از معاشرت‏هايى كه خطر كفر و انحراف و بدعاقبتى را در پى دارد، پرهيز كرد.
12- آيات قرآن براى انسان‏ها قابل فهم است و هدف از تبيين آيات الهى متذكرشدن و هوشيارگرديدن انسان‏ها مى‏باشد.

نكته‏ها:

اسلام به خاطر اهميتى كه به زندگى زناشويى مى‏دهد و نيز به خاطر آثار قطعى وراثت و تأثير محيط تربيتى خانواده در سرشت و سرنوشت فرزندان، براى ازدواج شرايط و مقرراتى قرار داده كه در اين ميان، شرط ايمان جايگاه ممتازى دارد. در پرتو اين تشريع اسلامى در شخصيت و رفتار فرزندان مسلمانان اثرى از وراثت و تربيت مشركان و بت‏پرستان نخواهد بود و آنان در پرتو حياتبخش ايمان پدر و مادر رشد اسلامى خواهند داشت.
علامه بر اينكه اين حكم، وحدت و اصالت جامعه اسلامى را تأمين و تضمين مى‏كند، چرا كه اگر ازدواج با بت‏پرستان جايز مى‏بود، نه تنها اثر سوء وراثتى - تربيتى آن در فرزندان مسلمين نمود پيدا مى‏كرد؛ جامعه اسلامى دچار هرج و مرج مى‏شد و دشمنان عقيدتى آنان در ميان‏شان رخنه و نفوذ مى‏كردند. به همين خاطر ايمان، شرط غير قابل اغماض در ازدواج قرار داده شد. زيرا بودن با مشركان و در كنار آنان قرار گرفتن يعنى رها كردن خدا و بريدن از آن ذات بى‏همتا و اين در صورتى است كه خداوند انسان‏ها را به بهشت و سعادت دعوت مى‏كند و بت‏پرستان سرانجام‏شان عذاب دردناك جهنم است.
پس با رعايت اين قانون اسلامى، همسران، فرزندان و اجتماع اسلامى مصون از آثار بت‏پرستى خواهد شد.

فهرست عناوین
فونت درشتر
فونت ریزتر
نسخه متنی
نسخه چاپی
ارسال به دوستان