جهت بزرگنمایی عکس کلیک نمایید
شماره 383
آخرین شماره ها
نشریات دیگر

صلة رحم


«سخنان معصومين»

صلة رحم

رسول‌الله (صلي‌الله عليه و آله): الصدقه بعشره و القرض بثمانیه عشر و صله الرحم بأربعه و عشرین و صله الاخوان بعشرین. «بحارالانوار، ج 74، ص ۳۱»

رسول خدا ـ صلي الله عليه و آله: پاداش صدقه در راه خدا، ده برابر است و قرض دادن، هيجده برابر و پاداش صله و پيوند با خويشاوندان، بيست و چهار برابر و پيوند با برادران ديني، بيست برابر است.

 

الامام الصادق (عليه‌السلام): صله الارحام تحسن الخلق و تسمح الکف و تطیب النفس و تزید فی الرزق و تنسئ فی الأجل. «الکافي، ج 2، ص 15۸»

امام صادق (عليه‌السلام): صله ارحام، اخلاق را نيكو، دست را با سخاوت، دل و جان را پاك و روزي را زياد مي‌كند و مرگ را به تأخير مي اندازد.

 

رسول‌الله(صلي‌الله عليه و آله): اوصی الشاهد من امتی و الغائب منهم و من فی اصلاب الرجال و أرحام النساء الی یوم القیامه أن یصل الرحم... . «الکافي، ج 2، ص ۱۵۸»

رسول خدا ـ صلي الله عليه و آله: سفارش مي‌كنم حاضران و غائبان از امتم را و كساني را كه در پشت پدران و در رحم مادران خويش هستد تا روز قيامت، كه صله رحم نمايند گر چه به فاصله يك سال راه باشد؛ زيرا صله رحم جزو دين است.

 

الامام الرّضا (عليه‌السلام) : یکون الرجل یصل رحمه فیکون قد بقی من عمره ثلاث سنین فیصیرها الله ثلاثین سنه. «الکافي، ج 2، ص 15۰»

امام رضا(عليه‌السلام): چه بسا مردي كه سه سال از عمرش بيش نمانده، ولي صله رحم به جا آورد و خدا به خاطر اين كار، عمرش را به سي سال افزايش دهد و خدا آنچه را مي‌خواهد انجام می‌دهد.

 

رسول‌الله(صلي‌الله عليه و آله): من ضمن لی واحده ضمنت له یصل رحمه فیحبه الله تعالی و یوسع علیه رزقه. ... «بحارالانوار، ج 74، ص ۹۲»

رسول خدا (صلي‌الله عليه و آله): هر كس براي من، انجام دادن يك كار را تضمين كند، من چهار چيز را براي او تضمين مي‌كنم: صله رحم كند تا خداوند او را دوست بدارد و روزيش را وسيع نمايد، عمرش را زياد و او را در بهشت جاي دهد.

 

الامام علي(عليه‌السلام): صله الرحم توجب المحبه و تکبت العدو. «غررالحكم، ص 46، ح ۹۳۰۹»

امام علي ـ عليه‌السلام: صله رحم باعث ايجاد محبت (در بين خويشاوندان) و خوار و حقير شدن دشمنان مي‌گردد.

 

‌الامام علي (عليه السلام): ان الرحم اذا تماست تعاطفت. «غررالحكم، ص 406، ح ۹۳۰۱»

امام علي ـ عليه السلام ـ: خويشاوندان اگر با يكديگر تماس و ارتباط برقرار كنند، نسبت به يكديگر مهربان و با عطوفت مي‌شوند.

 

الامام الصادق(عليه‌السلام): صله الرحم و حسن الجوار یعمران الدیار و یزیدان فی الاعمار. «بحارالانوار، ج 74، ص ۱۲۰»

امام صادق (عليه‌السلام): صله رحم و خوش رفتاري با همسايه، شهرها را آباد و بر عمرها مي‌افزايد.

 

قال الامام علي(عليه‌السلام): من اتاه الله مالاً فلیصل به قرابته. «نهج‌البلاغه، خطبة ۱۲۴»

امام علي(عليه‌السلام): كسي كه خدا به او (تمكن) مالي بدهد، بايد بستگان خويش را به وسيله آن دستگيري نمايد.

 

الامام الصادق(عليه‌السلام): من احب یخفف عز و جل عنه سکرات الموت فلیکن لقرابته و بوالدیه بارا... . «سفينه البحار، ج 2، ص ۵۵۳»

امام صادق(عليه‌السلام): كسي كه دوست دارد خداي متعال سختي‌هاي مرگ را بر او آسان سازد، نسبت به خويشان (و نزديكان) و پدر و مادرش نيكوكار باشد؛ اگر چنين بود، خداي متعال سختي‌هاي مرگ را بر او آسان مي كند و فقر (نيز) هرگز او را گرفتار نخواهد كرد.

 

الامام الصادق(عليه‌السلام): نعوذ بالله عن الذنوب التی تعجل الفناء و تقرب الآجال و تخلی الدیار و هی قطیعه الرحم و العقوق و ترک البرّ. «الکافي، ج 2، ص ۱۸۴»

امام صادق(عليه السلام ): به خدا پناه مي‌بريم از گناهاني كه نابودي را سرعت مي‌بخشد، مرگ‌ها را نزديك و شهرها را از ساكنانش خالي مي سازد و آن گناهان، قطع رحم، آزردن پدر و مادر و ترك احسان و نيكي است.

 

قال الامام الباقر(عليه‌السلام) : ثلاث خصال لا یموت صاحبهن ابداً حتی یری و بالهن: البغی و قطیعه الرحم و الیمین الکاذبه... . «الکافي، ج 74، ص ۳۴۸»

امام باقر( عليه‌السلام): سه خصلت است كه هر كه آنها را دارد نمي‌ميرد، مگر اينكه كيفرشان را در همين دنيا مي‌بيند: ستم، قطع رحم و قسم دروغ، (در اين ميان) پاداش صلة رحم زودتر از ثواب اعمال ديگر به انسان مي‌رسد.

 

قال الامام علي(عليه السلام): قطیعه الرحم تورث الفقر. «بحارالانوار، ج 71، ص ۹۱»

امام علي( عليه السلام): قطع رابطه با خويشاوندان (رحمی)، تنگدستي بر جاي مي‌گذارد.

 

قال رسول‌الله(صلي‌الله عليه و آله): اثنان لا ینظر الله إلیهم یوم القیامه قاطع الرحم و جار السوء. «نهج‌الفصاحه، ح ۵۵»

رسول خدا(صلي‌الله عليه و آله): دو گروه‌اند كه خداوند روز قيامت (به نظر رحمت) به آنان نمي‌نگرد؛ كسي كه با خويشان (رحمي) خود قطع رابطه كند و كسي كه به همسايه بدي نمايد.

 

قال الامام علي(عليه‌السلام): اذا قطعوا الارحام جعلت الأموال فی أیدی الاشرار. «الکافي، ج 2، ص ۳۹۴»

امام علي(عليه‌السلام): هرگاه (مردم) قطع رحم كنند، ثروت و اموال آنها در دست اشرار قرار مي‌گيرد.

 

قال الامام علي(عليه‌السلام): أکرم ذوی رحمک ... فإنهم لک نعم العده فی الشده و الرّخاء. «غررالحكم، ص 407، ح ۹۳۳۰»

امام علي ـ عليه السلام ـ: خويشاوندان خويش را اكرام نما...؛ زيرا آنها در سختي و آساني، بهترين پشتيبان و كمك براي تو هستند.

 

الامام علي(عليه‌السلام): من یقبض یده عن عشیرته فانما یقبض یداً واحده عنهم و یقبض عنه أیدی کثیره منهم. «غررالحكم، ص 407، ح 933۴»

امام علي(عليه‌السلام): كسي كه دست ياري و بخشش خويش را از خويشاوندانش دريغ بدارد، آنها را از يك دست (ياري دهنده) محروم مي‌سازد، ولي خود از ياري و بخشش دست‌هاي بسياري بي‌بهره مي‌ماند.

 

قال رسول‌الله(صلي‌الله عليه و آله) : اذا ظهر العلم و احتذر العمل و ائتلفت الالسن و اختلفت القلوب و تقاطعت الأرحام هنالک لعنهم الله... . «ثواب‌الاعمال، ص ۲۸۹»

رسول خدا (صلي‌الله عليه و آله): زماني كه در جامعه‌اي علم گسترش يابد و به آن عمل نشود و زبان‌ها با هم موافق و دل‌ها با هم مخالف باشند و مردم با خويشاوندان (رحمي) خود قطع رابطه كنند، آن هنگام خشم و غضب الهي چنين آنان را فرا مي‌گيرد که خداوند چشم و گوش‌شان را كر و كور مي‌گرداند.

 

قال رسول‌الله (صلي‌الله عليه و آله): ان الرحمه لا تنزل علی قوم فیهم قاطع رحم. «كنزالعمال، ح ۶۹۷۸»

رسول خدا(صلي‌الله عليه و آله): رحمت (خدا) بر قومي كه در ميان آنان قطع رحم‌كننده باشد، نازل نمي‌شود.

 

فهرست عناوین
فونت درشتر
فونت ریزتر
نسخه متنی
نسخه چاپی
ارسال به دوستان