جهت بزرگنمایی عکس کلیک نمایید
شماره 377
آخرین شماره ها
نشریات دیگر

امام خميني (ره) و انتخابات رياست‌جمهوري


امام خميني (ره) و انتخابات رياست‌جمهوري

حجت‌الاسلام و المسلمين محمدتقي رهبر

ايام‌ا... خردادماه، تاريخي سرنوشت‌ساز و حماسه‌آفرين دارد كه بازخواني آن در هر زمان، به‌ويژه اين روزها كه انتخابات رياست‌جمهوري و شوراها را پيش رو داريم، ضروري، آموزنده و جهت‌دهنده است.

خرداد امسال پنجاهمين سال نهضت مردمي به رهبري امام خميني (ره) است. پنجاه سال قبل در چنين ماهي نهضت اسلامي زير برق تیغ تهاجم رسانه‌اي و تسليحاتي رژيم منسوخ ستم‌شاهي با سخنراني تاريخي و دشمن‌كوب حضرت امام در مدرسة فيضيه و ايام عاشوراي حسيني كه تكليف رژيم سفاك را مشخص كرد، اوج گرفت. آنگاه دستگيري آن بزرگوار و قيام خونين پانزده خرداد 1342 كه حضرت امام فرمود: «من پانزده خرداد را براي هميشه عزاي عمومي اعلام مي‌كنم. پانزده خرداد و نوزده دي جاويد و زنده نگه داشته شود تا جلادي شاه از خاطره‌ها نرود و نسل‌هاي آينده جرایم شاهان سفاك را بدانند» و نيز فرمود: «در حقيقت دستاورد نهضت پانزده خرداد 42 پيروزي 22 بهمن 57 بود».(۱)

اينك اين روز تاريخي، با یاد و خاطرة چهاردهم خرداد كه ياد‌آور ارتحال ملكوتي و جانسوز معمار انقلاب اسلامي در سال 1368 است و مقارن با انتخاب رهبر عظيم‌الشأن آيت‌اله‌العظمي خامنه‌اي از سوي خبرگان امت است كه تسلّي‌بخش آن ضايعه بزرگ بود گرامی داشته می‌شود.

آنچه لازم و ضروري است، بازگشت و تجديد ميثاق با انديشه‌هاي حضرت امام خميني (ره) است كه ذخيره‌اي گران‌سنگ، براي همة نسل‌هاست؛ انديشه‌هايي كه جوهرة انقلاب اسلامي و برگرفته از كتاب و سنّت و سيرة نبوي و علوي و رهبران راستين اسلام بود. مي‌بايست همواره پيش رو و منشور و سرلوحة عمل باشد؛ به‌ويژه در اين مقطع تاريخي كه انقلاب اسلامي و انديشه‌هاي امام راحل مرزهاي بين‌المللي را درنورديده است.

امسال 24 خرداد‌ماه، رئيس‌جمهور دورة يازدهم با رأي ملت انتخاب مي‌شود. گفتني‌ها در اين مقوله بسيار است. ديدگاه حضرت امام (ره) در اين‌باره، شرايط منتخبان، وظايف هواداران و كانديداها و وظيفة ملت در اين امر مهم و سرنوشت‌ساز و نقش انتخابات در يأس دشمن كه به اختصار اين موارد را مرور مي‌كنيم.

حضرت امام در اهميت حضور ملت فرمود: «از مسائلی که ما در پیش داریم، الان قضیة انتخابات رئیس‌جمهور است. من کار ندارم کی رئیس‌جمهور می‌شود، به من مربوط نیست، من خودم یک رأی دارم به هرکه دلم می‌خواهد می‌دهم، شما هم همین‌طور. اما اگر بخواهید در مقابل دنیا اظهار حیات بکنید که بگویید ما بعد از گذشتن چندین سال زنده هستیم، باید مشارکت کنید. اگر خدای نخواسته از عدم مشارکت شما یک لطمه‌ای بر جمهوری اسلامی وارد بشود، بدانید که آحاد ما که این خلاف را کرده باشیم خدای نخواسته مسئول هستیم؛ مسئول پیش خدا هستیم. مسئله، مسئلة ریاست‌جمهور نیست؛ مسئله، مسئلة اسلام است؛ مسئله، مسئلة قواعد اسلام است؛ مسئله، مسئلة حیثیت اسلام است».(۲)

همين ديدگاه را امروز در بيانات و رهنمودهاي رهبر معظم انقلاب مشاهده مي‌كنيم كه همواره بر مشاركت حداكثري تأكيد ورزيده‌اند؛ زیرا مشاركت همگاني قطع‌نظر از كانديداي خاص، حضور ملي و پشتوانه مردمي را از نظام به‌نمايش مي‌گذارد و آب پاكي روي دست دشمن مي‌ريزد و آثارش را در موضع‌گيري بيگانگان ديده و مي‌بينيم. ويژگي انقلاب اسلامي افزون بر جنبة مكتبي و رهبري عنصر مردمي‌است كه نظام را بيمه كرده و خواهد كرد. اين در خصوص مشاركت عمومي به وجه اعم، اما آنچه مكمل اين حضور است و در برابر دوست و دشمن جنبه راهبردي بيشتري دارد، انتخاب اصلح است.

اصلح در نظام اسلامي تعريف خاص خود را دارد. اصلح كسي‌‌‌است كه به تمام معنا نظام و خط امام و ولايت فقيه و حاكميت مطلق ارزش‌هاي اسلامي را پذيرفته باشد، نه‌تنها در ادعا، بلكه در عمل. كدام كانديدا را مي‌توان يافت كه در گفتار خود از امام و ولايت و اسلاميت دم نزند؟! هيچ‌كس! اما اين را در عمل و كاركردها بايد به آزمون گذاشت. كسي كه از نام امام و عنوان ولايت استفاده ابزاري نكند و آنگاه كه پاي عمل و عرصة امتحان به ميان مي‌آيد در برابر دشمنان خارجي و فرصت‌طلبان و كج‌انديشان و منحرفان و فتنه‌گران داخلي با صلابت و قاطعيت موضع بگيرد و مواضع ليبرالي و صلح كلي نداشته باشد و زير‌و‌بم حوادث گذشته مي‌تواند شاهد صادقي بر صدق و كذب مدعيان و ادعاها باشد.

ويژگي‌هاي خط امام پيش روي ما است و مواضع رهبري نيز مشخص و روشن است. يك رئيس‌جمهور بايد نماد فرهنگ انقلاب اسلامي، استكبارستيزي، دفاع از مظلوم، قاطعيت، شجاعت، اخلاص، دغدغة ارزش‌هاي ديني، مردم‌دوستي، سعة صدر و تحمل و به‌دور از بداخلاقي، خودمحوري، رياكاري و فرصت‌طلبي و سازش‌كاري باشد. اميرمؤمنان علي عليه‌السلام مي‌فرمايد: «لا يقيم امرا... سبحانه الا من لا يصانع و لا يضارع ولا يتبع المطامع»(۳) فرمان خدا را نمي‌تواند اجرا كند مگر آن‌كس كه سازش‌كار نباشد، رنگ‌پذير نباشد، دستخوش مطامع نباشد.

بدين‌ترتيب، سازش‌كاري و صلح‌كار‌بودن كه حتي ضدانقلاب و ستون پنجم و دشمنان خارجي به استقبال بروند، يك نقطة منفي است كه با وجود آن فرد سازش‌كار شايستة رياست‌جمهوري نيست.

رنگ‌پذيري و متأثر‌بودن از القائات اطرافيان، خانواده و جريان‌هاي خاص سياسي نوعي بي‌ثباتي است كه رياست‌جمهوري را بازيچة ايادي ديگران کرده و از او استفاده ابزاري مي‌كنند و اين منافي با استقلال و ثبات و پايداري بر اصول است. رئيس حكومت نبايد آلت‌دست اين و آن باشد و اگر جز اين باشد آبروي نظام را مي‌برد و حاكميت را دستخوش استحالة تدريجي و فاصله‌گرفتن از اصل و ارزش‌ها مي‌كند و اين همان چيزي است كه دشمن مي‌خواهد و براي آن سرمايه‌گذاري مي‌كند.

پيروي از مطامع خود يا ديگران نيز حاكميت را به پرتگاه انحراف و كج‌انديشي و توجيه تخلفات كشانده و زمينة‌ دست‌اندازي به سرمايه‌هاي مادي و معنوي را فراهم می‌کند و حقوق جامعه را به تباهي مي‌كشاند.                                                                                                                         هستند جريان‌هاي سياسي كج‌انديش، منحرف، تجديد‌نظرخواه در آرمان‌هاي انقلاب كه از دير زمان در صحنه‌هاي سياسي اجتماعي حضور دارند و چوب حراج به اصول انقلاب زده و در جريان فتنه، سازش‌كاري پيشه كرده و آب در آسياب دشمن ريخته‌اند و برخي جريان‌هاي منحرف كه اصول انقلاب را زير سؤال برده و درصدد آنند كه زير عَلَم و علامت برخي شخصيت‌ها و رانت‌هاي سياسي جان تازه بگيرند كه اين فرايند نبايد از ديد تودة مردم و نخبگان به ويژه علماي اسلام پنهان بماند. مسئوليت روحانيت در اينجا بسيار خطير است. همان‌گونه كه حضرت امام در وصيت‌نامة سياسي‌الهي خود تأكيد ورزيدند: «به جامعة روحانيت مخصوصاً مراجع عظام وصيت مي‌كنم كه خود را در مسائل جامعه، خصوصاً مثل انتخابات رياست‌جمهوري و وكلاي مجلس كنار نكشند و بي‌تفاوت نباشند.»(۴)

بنابراين در انتخابات رئيس‌جمهورِ آينده همگان مسئولند كه با حماسه‌آفريني باشكوه، فردي را برگزينند كه هم‌تراز عظمت انقلاب و خط امام و رهبري فرزانه و نعمت بزرگ باشد.

در اين ميان مسئوليت كانديداها نيز بسيار سنگين است. رياست‌جمهوري در نظام اسلامي يك امانت الهي و پست كليدي است كه بده‌بستان و هوا‌و‌هوس در آن جايگاهي ندارد. يك كانديدا بايد بسنجد آيا شرايط قانوني را دارد كه به ميدان بيايد يا نه؟

ويژگي‌هاي ضروري چون مديريت، تدبير، تجربه، كارداني، برنامه‌محوري، تدين، تعبد، تعهد، درك سياسي، عقلانيت، حسن سابقه، استقلال رأي، قانون‌مداري، كفايت سياسي، روح تعامل با دیگر قوا، خويش، جامعه‌پذيري، آينده‌نگري، دلسوزي و ساده‌زيستي از ديگر الزامات است كه شخص رئيس‌جمهور بايد واجد آن باشد و اگر جز اين بود حق ندارد خود را مطرح كند! جامعه نيز روي اين محورها بايد حساس باشد و اين امانت را به نااهل نسپارد، و يك رأي‌دهنده بايد براساس اين موازين رأي دهد. صد‌ البته كه اين انقلاب كه برآمده از خون پاك شهدا است ناخالصي‌ها را كنار خواهد زد. به خواست خداوند و توجهات ولي‌عصر ارواحنا فدا، شاهد انتخاباتي پر‌شور، دشمن‌شكن و شايسته باشيم تا دشمنان و فرصت‌طلبان نتوانند از اين فرصت تاريخي بهره‌برداري كنند و مانند هميشه مأيوس شوند. انشااله

 

پی‌نوشت‌ها:

۱. كلمات قصار امام‌خميني (ره).

۲. صحيفة امام، ج 19، ص 328.

۳. نهج‌البلاغه، قصار 10.

۴. صحيفة نور، ج 21، ص ۱۸۶.

 

فهرست عناوین
فونت درشتر
فونت ریزتر
نسخه متنی
نسخه چاپی
ارسال به دوستان