جهت بزرگنمایی عکس کلیک نمایید
 
شماره 125
آخرین شماره ها
نشریات دیگر

چند کلمه با شما
فریبرز سهیلامواظب باشيد ورشکست نشويد!

همه‌ي ما وقتي قصد خريد کالايي يا سرمايه‌گذاري در يک زمينه‌ي اقتصادي را داريم، به نسبت اهميتي که براي‌مان دارد يا تأثيري که بر زندگي‌مان مي‌گذارد، احتياط بيش‌تري مي‌کنيم. تمام جوانب را مي‌سنجيم. از افراد خبره سؤال مي‌کنيم. مثلاً در خريد کالا، برَندهاي مختلف را بررسي مي‌کنيم و از استفاده‌کنندگان مي‌پرسيم. گاهي پيش مي‌آيد که کسي توصيه‌اي در اين زمينه مي‌کند؛ مثلاً از برند الف استفاده نکنيم. اين سنجش‌ها و توصيه‌ها، مسلماً در تصميم‌گيري و انتخاب ما تأثير مي‌گذارد. حال اگر با همين کالا بخواهيم نوعي سرمايه‌گذاري کنيم، بيش‌تر وسواس به خرج مي‌دهيم. مقدارش هم بستگي به قيمتي دارد که مي‌خواهيم بپردازيم؛ زيرا گاهي پرداخت برخي هزينه‌ها و سرمايه‌گذاري‌ها، بدون آگاهي و مشورت، لطمه‌هاي جبران‌ناپذيري به بار مي‌آورد.

حالا بياييد همين خريد کالا و سرمايه‌گذاري‌ها را با اهداف و کارهاي‌مان در زندگي مقايسه کنيم. به چه نتيجه‌اي مي‌رسيم؟ اگر مقايسه‌ي‌مان ذره‌بيني و دقيق باشد، مي‌بينيم مسلماً اهداف و کارها، باارزش‌تر از خريد يک کالاست؛ چون کالا جبران و جاي‌گزين دارد؛ اما زندگي فقط يک بار اتفاق مي‌افتد. گاهي جواني‌مان گل مي‌کند، اصرار داريم خودمان راه‌ها را تجربه کنيم، بي‌آن که از تجربه‌هاي ديگران استفاده کنيم. اما بد نيست اگر يادمان باشد برخي تجربه‌ها جاي‌گزين ندارند و برخي مسير‌هاي زندگي دور زدن ممنوع است!

زندگي شبيه يک بازار سرمايه‌گذاري است. گاهي بايد از تجارب ديگران استفاده کرد. هزينه‌ي برخي تجربه‌ها گزاف است. مواظب باشيد ورشکست نشويد!

بوته‌ي عادات بد

اردي‌بهشت است و باغچه‌ها براي خودشان بهشتي شده‌اند. بهشتي پر از گل و گياهان رنگارنگ و زيبا. در بين اين گل‌هاي دوست‌داشتني، گاهي بوته‌هاي علف‌هاي هرز نيز ديده مي‌شوند؛ بوته‌هايي که ناخودآگاه و دور از چشم ما ريشه مي‌زنند و رشد مي‌کنند.

هر چه‌قدر هم مواظب باشيم، اين بوته‌ها از ذره‌اي غفلت باغبان استفاده کرده و قد علم مي‌کنند. گاهي وقت‌ها بعضي از اين علف‌هاي هرز، ريشه‌ي سمجي دارند؛ هر قدر هم هرس‌شان کنيد باز هم رشد مي‌کنند، آن‌قدر که گاهي باغبان را درمانده مي‌کنند!

اما مي‌شود يک راه ابتکاري خلق کرد؛ مثلاً زندگي را از آن‌ها گرفت! زندگي يک گياه چه هرز و چه مفيد، به نور خورشيد، آب، خاک و البته مراقبت وابسته است. حالا اگر ميان بهشت گل‌ها، عوامل زنده بودن را از گياهان هرز بگيريم و عوضش مراقبت بيش‌تري به گل‌ها بدهيم، خود به خود از ريشه خشک مي‌شوند.

حالا سري به باغچه‌ي وجودمان مي‌زنيم. احتمالاً وجود همه‌ي شما پر است از گل‌‌هاي عادات خوب. اما گاهي بعضي شيطنت‌ها و غفلت‌ها، بوته‌ي عادات بد را در کنار گل‌هاي وجودمان مي‌روياند؛ اما مي‌شود مثل باغچه‌ي گل‌ها، زندگي را از بوته‌ي عادات بد بگيريم.

زندگي يک عادت، به فکر وابسته است. اگر خصلتي در وجودمان ريشه کرده که تبديل شده به عادت، نتيجه‌ي بهايي است که با فکر به آن داده‌ايم. اگر سعي کنيم فکرمان به عادات بدمان نيفتد، خود به خود بارشان را مي‌بندند و ريشه‌کن مي‌شوند. عوضش سعي کنيد به عادات خوب‌تان بيش‌تر فکر کنيد و بيش‌تر بها بدهيد. به مرور شما مي‌مانيد و وجودي که پر از گل عادات خوب است.

قله‌هاي کوچک، رمز موفقيت

اگر کسي بخواهد کوه‌نورد شود، کوه‌نوردي را اول از قله‌هاي کوچک شروع مي‌کند.

حتي اگر در سرش فتح قله‌ي اورست باشد، بايد ابتدا ياد بگيرد قله‌هاي کوچک را فتح کند تا اصول اساسي کوه‌نوردي را ياد بگيرد و در عين حال، حواسش به قله‌هاي بزرگ‌تر و مراحل بعدي هم باشد.

زندگي شايد شبيه همين کوه‌نوردي باشد. اهداف و کارهاي‌تان را به قله‌هاي کوچک تقسيم کنيد و يک قله‌ي اصلي و بزرگ را در رؤياهاي‌تان زنده نگه داريد. براي اين‌که کوه‌نورد خوبي باشيد، ابتدا بايد قله‌هاي کوچک را فتح کنيد. حواس‌تان به قله‌ي اصلي رؤياهاي‌تان نيز باشد. ابتدا با قله‌هاي کوچک، چگونه از کوه بالا رفتن، چگونه فتح کردن و چگونه با خطرها آشنا شدن را ياد بگيريد. سپس مرحله به مرحله، قله‌هاي اهداف‌تان را بزرگ‌تر کرده و فتح‌شان کنيد. کوه‌نوردان، اگر از ابتدا بدون هيچ زمينه‌اي قله‌هاي بزرگ را کوه‌نوردي کنند خطر سقوط‌شان بالاست و در عين حال، اگر هميشه به قله‌هاي کوچک اکتفا کنند، هيچ لذّتي از کوه‌نوردي نمي‌برند و کوه‌نورد نمي‌شوند. نه آن‌قدر بلندپرواز باشيد که سقوط کنيد و نه آن‌قدر کوچک‌بين که لذّت فتح کوه‌هاي زندگي را نچشيد.

فهرست عناوین
فونت درشتر
فونت ریزتر
نسخه متنی
نسخه چاپی
ارسال به دوستان